Zasraní mu-slimáci: Parlament v Makedonii nedokázal schválit zákon o přejmenování země

SKOPJE | Makedonští poslanci již druhý den nedokázali shromáždit požadovaných 80 hlasů z celkového počtu 120 hlasů k tomu, aby mohli do tamní ústavy zanést změny. Ty by se týkaly přejmenování země kvůli diktátu Severoatlantické aliance (SA), Evropské unie (EU) a především Řecka, které na makedonských tradicích v historii vždy parazitovalo a snažilo se z oblasti, již od antických dob, vyhnat slovanský vliv.

Makedonská vlajka

Poslanci podpořili koncem října s potřebnou většinou 80 hlasů ze 120 v prvním čtení změny v ústavě, a to na základě dohody s Řeckem o přejmenování země kvůli vstupu do SA a EU.

Premiérovi Zoranovi Zaevovi se podařilo získat potřebný počet hlasů pro pozměňovací návrh k hlavnímu dokumentu republiky. Tento návrh předpokládá doplnění slova „Severní“ před název „Makedonie“, a to do celého textu, stejně jako počítá se změnou preambule ústavy, zaručením neměnnosti hranic a územní celistvosti a s opatřením na podporu zahraniční diaspory.

Poté, co byly ve středu posouzeny pozměňovací návrhy, mělo ve čtvrtek dojít k závěrečnému hlasování. To ale bylo kvůli nedostatku 80 požadovaných hlasů několikrát odloženo.
„Předseda parlamentu Talat Xhaferi odložil zasedání na pátek na 12.00 hod,“ uvedla ve čtvrtek národní agentura MIA.

Celý problém vznikl kvůli neochotě albánského hnutí BESA, kterému se nelíbilo označení v nových pasech v albánském jazyce, konkrétně tedy označení občanství za „makedonské / občan Severní Makedonie“. Albánští politici požadují, aby byl z pasů odstraněn odkaz na státní příslušnost a chtějí, aby bylo v pase napsáno „z Makedonie / občan Severní Makedonie“. Zase zasraní mu-slimáci.

Předseda vlády Zaev se celý den na jednání s vedoucím daného hnutí, Bilalem Kasamim, snažil najít přijatelnou možnost, kterou by ostatní poslanci podpořili. Bohužel se mu to nepodařilo.

Reklama: