Jair Bolsonaro úřaduje: Brazílie odstupuje od migračního paktu OSN

BRASÍLIA – NEW YORK | Brazílie informovala OSN o záměru odstoupit od globálního migračního paktu, odsouhlaseného představiteli zemí na prosincové konferenci o migraci v Maroku. Pro tiskovou agenturu DPA to uvedl ve čtvrtek v New Yorku mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Jair Bolsonaro | repro: The Intercept

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro po nástupu do funkce 1. ledna avizoval, že pod jeho vedením Brazílie odstoupí od migračního paktu OSN, stejně jako od pařížské klimatické dohody. Migrační politika musí být podle něj definována na národní úrovni.

Zastoupení Brazílie při OSN zaslalo ještě v úterý příslušný list kanceláři generálního tajemníka organizace Antónia Guterres.

Právně Globální pakt OSN pro bezpečnou, řízenou a legální migraci (GCM) podepsali v prosinci představitelé přes 150 zemí včetně Brazílie, na jejímž čele stál tehdy Bolsonarův předchůdce Michel Téměr.

Několik zemí včetně Slovenska, Česka, Maďarska, Rakouska, Austrálie či Spojených států předtím oznámilo, že se k této iniciativě, která legalizuje migrování lidských sviní po světě, nepřipojí.