Sníží Spojeným státům ratingové hodnocení?

Ratingová agentura Fitch Ratings včera veřejně sdělila, že může v průběhu tohoto roku snížit ratingové ohodnocení USA z nejvyššího možného ratingu na nižší stupeň.

Jiří Paroubek | reprofoto z mediální žumpy ČT24

To by ve svých důsledcích znamenalo, že financování astronomického veřejného dluhu Spojených států by se americkým daňovým poplatníkům mohlo výrazně prodražit. A to by byl jistě nepříjemný zásah mj. také do příštího rozpočtu USA. Prostě chyběly by peníze na jiné věci, protože stát za své dluhy věřitelům musí platit úroky.

A pokud jsou úrokové míry vyšší, musí s tím stát ve svém rozpočtu počítat. Zatím je to izolované vyjádření jedné ze tří nejvýznamnějších ratingových agentur, ale pokud budou dříve či později následovat ještě agentury (poněkud významnější z mezinárodního hlediska) Standard & Poor´s a Moody´s bude to už relevantní sdělení pro mezinárodní finanční trhy. A ty začnou dříve či později (spíše dříve) reagovat navýšením úroků že státních cenných papírů.

Vyjádření agentury Fitch Ratings reaguje na poněkud nepřehlednou situaci v establishmentu Spojených států, kdy mezi exekutivou (republikánským prezidentem) a legislativou (demokratckou sněmovnou reprezentantů) dohází k neshodě nad jednou rozpočtovou položkou.

Tzv. shutdown probíhá v USA již dvacátý den. Jsou omezovány činnosti federálních úřadů a institucí. Prostě nepochopitelná ostuda u ekonomicky, vojensky a politicky nejsilnější země světa. Pro nezávislého evropského pozorovatele je to prostě nepochopitelné.

Problémem je, že se zatím nerýsuje možnost nějaké kompromisní dohody. Prezident Trump již před volbami sliboval, že bude prosazovat postavení neproniknutelné zdi pro imigranty na hranicích s Mexikem. Tehdy ovšem tvrdil, že zeď zaplatí Mexičané.

Vypadá to tedy, že Trump chce plnit svůj předvolební slib. To je jistě hezké, ale Mexičané se vůbec nehrnou do toho, aby přispěli na stavbu zdi byť i jen jeden jediný dolar. Nezbývá než konstatovat, že americký prezident si, po rozpoutání obchodního sporu s Čínou i s EU, našel další velké téma, kterým se mu může podařit znovu rozkolísat světové finanční trhy. A někdy pak stačí k vyvolání skutečné krize jen malá jiskřička…