V Norsku, nedaleko hranic s Ruskem, byl zjištěn výpadek GPS

OSLO | Piloti, kteří řídili letadla na severu Norska, byli upozorněni na výpadek GPS systému. Podle předchozích informací se však nejednalo o první případ. Informoval o tom portál The Barents Observer.

Ilustrační snímek | repro: © Sputnik / Walerij Melnikow

Komplikace byly zaznamenány v kraji Finnmark, který hraničí s Murmanskou oblastí v Rusku. Dané oznámení pro piloty létající do norského města Kirkenes se dne 9. ledna objevilo v mezinárodním hlášení pro letecký personál (NOTAM, HOTAM), a to krátce před polednem. Toto upozornění je platné do 31. ledna, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jaký druh letadla poruchu satelitního navigačního systému (GPS) oznámil, není specifikováno. Uvádí se však, že se v té době v dané oblasti nacházelo několik letadel společností SAS, Norwegian a Wideroe. Zároveň jeden z nových norských pátracích a záchranných vrtulníků prováděl zkušební let.

Podobné poruchy byly v Norsku a Finsku zaznamenány již v listopadu roku 2018. Norské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z výpadku systému GPS během cvičení Severoatlantické aliance Trident Junction 2018. Finskáý premiér Juha Sipilä uvedl, že fungování systému GPS bylo záměrně narušeno a také uvedl, že s tím má Rusko něco společného. Důkazy? Tradičně žádné.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že země se s tímto problémem Moskvě nesvěřily, ale raději se uchýlily k „megafonní diplomacii“. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov si postěžoval na tendenci obviňovat Rusko ze všech smrtelných a jiných hříchů.

loading...
loading...
Reklama:
loading...