Maďarský plán: Většina v Evropském parlamentu odmítající migraci

BUDAPEŠŤ | Cílem Maďarska je, aby se v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu (EP) dostaly do všech evropských institucí síly odmítající přistěhovalectví. Řekl to ve čtvrtek v Budapešti předseda maďarské vlády Viktor Mihály Orbán na první letošní tiskové konferenci vlády.

Viktor Orbán

Podle zpravodajského serveru Infostart.hu premiér připomněl, že kabinet na své první letošní schůzi mluvil nejvíce právě o volbách do EP. „Přistěhovalectví a migrace je podle většiny lidí nejdůležitějším tématem kampaně těchto voleb,“ zdůraznil Orbán a dodal, že protimigrační většina by měla vzniknout nejdříve v EP, pak v Evropské komisi a nakonec i v Evropské radě.

Maďarský ministerský předseda podotkl, že jeho strana Fidesz v bloku spolu s menší vládní stranou, kterou je Křesťanskodemokratická lidová strana (KDNP), má ambici být nejúspěšnější evropskou parlamentní stranou.

V souvislosti s postojem vlády k možnému datu přijetí eura premiér konstatoval, že nevidí jasně perspektivu eurozóny. „V době, kdy jsme se zavázali do ní vstoupit, byly podmínky společné měny ještě úplně jiné. Maďarsko bude v otázce vstupu do eurozóny vyčkávat,“ dodal.