Vyřeší to ministr hladu? Každé páté britské dítě nemá dost jídla, vládě je to jedno

LONDÝN | Každé páté dítě ve Spojeném království žije v rodině, která si nemůže dovolit plnohodnotné stravování, uvádí The Independent s odkazem na zprávu výboru na ochranu životního prostředí Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Ilustrační snímek

Podle tvrzení autorů zprávy zvýšené životní náklady, stagnace mezd a zahajování programu jednotného sociálního vyplácení vedlo ke stálému růstu potravinové nejistoty, která zůstává bez pozornosti vlády, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Poslanci obvinili vládu z mlčení ohledně potravinové nejistoty a vyzvali k vytvoření pozice ministra hladu, který by sledoval činnost různých úřadů s cílem vyřešení tohoto problému.

Podle zveřejněných čísel si 2,2 miliony Britů nemohou dovolit plnohodnotné stravování. Je jich nejvíce v celé Evropě. Podobný stav věcí autoři označují za ostudu, která nesmí pokračovat.

Výkonná ředitelka dobročinné organizace The Trussell Trust Emma Revie redakci oznámila, že kvůli neschopnosti bojovat s hloubkovými důvody chudoby vzniká stále větší potřeba potravinových fondů. Podle Revie organizace v loňském roce Britům vydala 1,3 milionů potravinových balíčků.

„To, že v této zemi někdo hladoví, není správné a lze tomu zabránit. Vláda už by měla přijmout konkrétní kroky, aby se Velká Británie stala zemí, kde každému občanovi budou stačit peníze na jídlo,“ myslí si ředitelka charitativní organizace.