Americký senátor vyzval DJ Trumpa, aby vyhlásil výjimečný stav v zemi, ten to zatím odmítá

WASHINGTON | Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham vyzval amerického vůdce Donalda Johna Trumpa, aby kvůli financování výstavby zdi na hranici s Mexikem v zemi vyhlásil výjimečný stav. O radikalizaci sporu mezi Republikánskou stranou a Demokratickou stranou informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJ Trump na golfovém hřišti | reprofoto: USA Today

„Nastal čas, aby prezident Trump využil mimořádné pravomoci pro výstavbu pohraniční zdi nebo bariéry,“ uvádí se v prohlášení Grahama, který se pokládá za významného Trumpova stoupence v Kongresu. Podle jeho slov demokraté de facto odmítli projednávat výstavbu zdi, což znemožňuje dohodu s Kongresem v této otázce.

Trump může vyhlásit výjimečný stav a pokusit se použít pro výstavbu zdi prostředky z již schváleného rozpočtu Pentagonu, protože demokraté v Kongresu odmítají vyčlenit prostředky na tento projekt.

Donald John Trump však v pátek vyloučil, že v bezprostředním čase vyhlásí stav nouze, aby tak obešel Kongres a získal finance na projekt plotu na americko-mexické hranici. Informovala o tom tisková agentura AFP. „Jednoduchým řešením je pro mě vyhlásit stav nouze …, ale neudělám to tak brzy, protože toto má udělat Kongres,“ řekl Trump novinářům ve Washingtonu, píše TASR na webu Teraz.sk.

Trumpův požadavek na finance na výstavbu plotu, který má zastavit ilegální migraci do Spojených států vyvolala politickou krizi – její následkem je shutdown, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk s tím, že zeď na hranici SS s Mexikem byl přitom hlavní bod jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

Kvůli konfrontaci v této otázce se nepodařilo schválit rozpočet řady ministerstev, která tak od 22. prosince mají zkrácenou pracovní dobu. Shutdown federálních mocenských orgánů ovlivnil fungování ministerstva zahraničí, spravedlnosti, dopravy, vnitřní bezpečnosti a řady dalších, připomíná Sputnik.