Izrael bude v únoru hostit summit Visegrádské skupiny

JERUZALÉM | Summit Visegrádské skupiny za účasti ministerských předsedů Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska se bude konat v Jeruzalémě 19. února, oznámily noviny Israel Hayom, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Představitelé V4 a Izraele na summitu v Budapešti v roce 2017

Předáci středoevropských zemí, které vystupují jako opoziční blok vůči mnoha aspektům politiky Evropské unie, dostali pozvání do Izraele poté, co premiér Benjamin Netanjahu navštívil Visegrádský summit v Budapešti v červenci 2017. Právě česká vláda jako jediná v EU mívá společná zasedání s vládou Státu Izrael.

Bibi Netanjahu tehdy v Budapešti ostře kritizoval politiku EU vůči Izraeli a označil jí za šílenou: „Neměli byste škodit jediné zemi v regionu, která se stará o evropské zájmy. Přestaňte s útoky na Izrael, pomozte nám. Evropa se distancuje od jednoho z nejrychleji se rozvíjejících středisek světa, a to je naprosto nelogické. Evropa si škodí tím, že se pokouší uškodit Izraeli svou šílenou politikou vytyčování nám podmínek,“ prohlásil tehdy šéf izraelské vlády.

V posledních měsících ministerstvo zahraničí a představitelé kabinetu ministrů Izraele aktivně jednali s vedením čtyř zemí o realizaci plánu na uspořádání řádného summitu v Jeruzalémě, poukazují noviny.

Izraelský premiér také podpořil Viktora Mihály Orbána v boji proti zrůdě Sorosovi, kdy veřejně jeho vláda prohlásila, že to není žádný antisemitismus, jelikož Georege Soros je v Izraeli resortem diplomacie považován za nežádoucí osobu se zákazem vstupu do Izraele.