Nová francouzská revoluce? Bude Maron popraven? Po žlutých vestách ve Francii protestují červená pera

PAŘÍŽ | K protestům ve Francii se přidali i pracovníci vzdělávacího systému. Díky inspiraci žlutými vestami se nespokojení pracovníci označili za červená pera a za pouhý měsíc se skupina šesti lidí rozrostla na 60 tisíc. Podle Le Monde jsou demonstranti vyžadují zlepšení pracovních podmínek, oznámil večerník ve středu.

Mají pro Marona již nabroušenou gilotinu?

V polovině prosince se ve Francii objevila červená pera. Toto hnutí, které je iniciované pouze šesti učiteli na Facebooku, má dnes 60 tisíc lidí, píše Le Monde, na který se odvolává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zaměstnanci francouzského vzdělávacího systému jsou nespokojeni s jejich postavením a rozhodli se o tom informovat vládu. Už v říjnu roku 2018 mnozí učitelé začali na sociálních sítích zveřejňovat své příběhy o psychickém a fyzickém násilí ze strany studentů a nečinnosti a neochotě vedení škol, které případy neřeší.

Požadavky, jak uvádí noviny, nejsou zdaleka nové. Červená pera chtějí dosáhnout růstu mezd a jejich přepočítání s přihlédnutím ke skutečné pracovní době a úrovni vzdělání a odbornosti, stejně jako omezení počtu studentů v jedné třídě a zlepšení zdravotní péče.

Dne 6. ledna ministr školství informoval o vytvoření pracovní skupiny, která převezme kontrolu nad požadavky hnutí.

Někteří demonstranti jsou si jistí, že v moderním světě lze prostřednictvím sociálních sítí dosáhnout mnohem více než tradičními metodami, jako jsou stávky. Není také jasné, zda je hnutí podporováno odbory, které zatím mluví jen o ochotě přemýšlení nad společnými akcemi.