KSSS (Komunistická strana Spojených států) a švédská lež

Politický systém USA ovládají dvě strany. Republikánská, která si svůj název zaslouží, a demokratická, která by se ovšem podle svého chování a názorů, které prosazují její poslanci, měla přejmenovat na Komunistickou stranu USA.

Karel Fleischer | foto: PL (archiv autora)

Tato strana již existovala a byla zakázána jako úhlavní nepřítel demokracie. Současní poslanci této zatím sice nepřejmenované, ale jinak jasně komunistické strany prosazují mimo jiné vysoké daně. Pro podporu svých návrhů s oblibou uvádějí Švédsko a další severské země. Bohužel to, co předkládají veřejnosti je naprosto zkreslené a mimo realitu. Při svém obelhávání veřejnosti využívají především toho, že většina z jejich voličů neumí pořádně ani anglicky natož švédštinu.

Proto jsem se jako expert Republikánské strany pro otázku severských zemí rozhodl uvést vše na pravou míru.

Návrh amerických komunistů: Zvýšit daně na 70 procent.

Republikáni považují takové zdanění za podvazující ekonomický růst a zvyšující nezaměstnanost. Komunisté uvádějí, že ve Švédsku je růst 2,7 % zatímco v USA jen 2,2 %. Zaměstnanost ve Švédsku 77,5 % a v USA jen 71 %.

Američtí komunisté prý nechtějí daně zvyšovat jen pro daně samé, ale chtějí takto získané peníze použít na odstranění příjmové nerovnosti, boji proti klimatickým změnám, poskytování zdarma zdravotní péče a vzdělání, tedy blahobytu pro všechny, kterého si už užívají nejen Švédové, ale i ostatní Evropané. Opírají se o práce komunistických badatelů Petera Diamonda a Emmanuela Saeze.

Republikáni uvádějí, že přes obrovské zdanění ve Švédsku přesto nevedlo k odstranění příjmové nerovnosti, která je naopak vyšší než v USA. Podle nich mohl tento model fungovat v minulosti, kdy švédská společnost byla bílá, výkonná atd. Nepíše se rok 1980. Vycházejí nejen z teoretických prací, ale především z praxe Reaganomiky, která přivedla USA ke dvě desetiletí trvajícímu rozkvětu.

Komunisté USA: vysoké daně a z nich vyplývající benefity jako je péče o děti, vzdělání a zdravotnictví zdarma přidělované státem jsou lepší než větší příjem domácnosti, které by tak musely samy nést odpovědnost, kterou z nich takto stát sejme. Slibují, že s penězi z daní nebude plýtváno, ale že budou užity exektivně.

Republikáni – stát plýtvá, což je vidět i dnes v ČR, kde i v době ekonomického růstu jsou používány daně ne na zlepšení infrastruktury, ale na zajištění volebních hlasů.

Komunisté USA: negativní vliv vysokého zdanění je kompenzován zajištěním té široké péče.

Republikáni: vysoké zdanění bohatších nevede k nižšímu zdanění chudších. Například ve Švédsku při enormním zdanění bohatších je zdanění nízkopříjmových pracujících větší než v USA, Švédsko 45,6 %, kdežto v USA jen 34,3 %.

Pouze implementovat švédský model je nemožné. Švédsko nepatrná populace, vysoce vzdělaná, rozvoj zajišťován původním obyvatelstvem. USA – obrovská populace, odlišná historie, nízké vzdělání, obrovské množství přivandrovalců, jak obrovská by musela být jen administrativa, která by pro 350 milionů obyvatel zajišťovala distribuci jako ve Švédsku pro 10 milionů.