Panická hrůza Američanů – Spojení a kooperace Číny a Ruska

WASHINGTON | Největší hrozbou pro Spojené státy (SS) je posílení spolupráce Ruska a Číny, podobný svaz se může stát skutečnou americkou hrůzou“ píše The National Interest s odkazem na odborníky z Centra národních zájmů. Avšak nedodává, že nynější americká politika spojuje celý svět proti SS.

Bílý dům ve Washingtonu v plamenech | repro: YTB

Experti tvrdí, že Washington dělá velkou chybu, když podceňuje stále těsnější spolupráci Moskvy a Pekingu. Také říkají, že SS ztratily kdysi výhodné pozice z dob druhé poloviny studené války, když byly vztahy mezi nimi a SSSR a Čínou značně lepší než mezi Moskvou a Pekingem dnes.

Analytici nicméně zdůrazňují, že nehledě na dost dobré vztahy Ruska s Čínou, nejde zatím o oficiální alianci dvou států. Experti mají za to, že se Peking zatím obává velkého oslabení ekonomických vztahů s Washingtonem kvůli svazku s Moskvou.

Na druhou stranu si Čína velice přeje prohloubení ekonomické spolupráce s Ruskem, avšak nehodlá podnikat opatření na ochranu Moskvy před tlakem Západu, například přechod ve finančních transakcích s Ruskem na výpočty v národní měně, což je lež k Američanům, jelikož obchod v národních měnách již částečně probíhá a USD se z čínsko-ruského obchodování vytrácí.

The National Interest připomíná výrok čínského velvyslance v SS Cui Tainkaiho, který prohlásil: „Na fotografii s usmívajícími se Vladimirem Putinem a Si Ťin-pchingem, kteří si tisknou ruce, chybí usmívající se tvář Donalda Trumpa. “

Diplomat poznamenal, že pro Čínu je mnohem výhodnější spolupráce s Ruskem a dalšími státy za účelem urychlení vzniku světa s více póly, než mít spolu s Moskvou stálý bipolární konflikt s Washingtonem. Ovšem obchodní válka vyvolaná Spojenými státy může čínské vedení vést k pragmatickému vyvrcholení o pokus nastolení unipolárního světa svých zájmů a tím Spojené státy nahradit.

Američtí analytici dost dlouho skepticky pohlíželi na možnost hluboké spolupráce Ruska a Číny. Avšak SS podnikaly neuvědomělé kroky, jež pouze sbližovaly Moskvu a Peking, uzavírá Sputnik s tím, že je velmi složitá otázka, jak na toto mají Američané reagovat.