Eurohujerský levičák a starosta Gdaňsku byl pobodán

GDAŇSK | Starosta polského města Gdaňsk Paweł Adamowicz se podrobil pětihodinové operaci poté, co ho v neděli večer pobodal během vyvrcholení charitativní sbírky stíhán místní občan.

Paweł Adamowicz

Zdravotní stav polského starosty v Gdaňsku Pawła Adamoviče, který byl pobodán v průběhu charitativního koncertu, je velmi vážný, uvedlo Univerzitní klinické centrum v Gdaňsku.

Muž ozbrojený nožem zaútočil na starostu v neděli večer během charitativního koncertu v Gdaňsku. Útočník byl zatčen, motivy jeho jednání zatím nebyly oficiálně uvedeny. Novináři, kteří se této události zúčastnili, uvedli, že před útokem křičel, že byl neprávem odsouzen k vězení s tím, že za to viní právě eurhujerského starostu.

Na videozáznamu útoku, který byl zveřejněn na portálu YouTube, je vidět, jak muž po útoku na starostu popadne mikrofon a říká, že za předchozí vlády Občanské platformy (PO) byl nespravedlivě odsouzen a mučen. „Proto Adamowicz zemře,“ řekl útočník.

„Zdravotní stav primátora Adamoviče je velmi vážný. Zatím žádné informace o jeho stavu nebudou předloženy,“ uvedli na klinice. „Pacient je naživu, ale je ve velmi vážném stavu,“ cituje v pondělí agentura AP doktora Tomasza Stefaniak z Lékařské univerzity v Gdaňsku. Adamowicz podle něj utrpěl zranění srdce a břicha. Předtím, než třiapadesátiletého Adamowicz převezen do nemocnice, museli ho zdravotníci na místě oživovat.