Chyba pilota: Český letoun sjel v Moskvě z letištní dráhy

MOSKVA | Letoun české letecké společnosti Smart Wings vyjel z přistávací dráhy na letišti Šeremetěvo v Moskvě, pasažéři byli evakuováni, informuje dispečerská služba, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Levý motor letadla

Letoun vyjel z přistávací dráhy. Cestující byli evakuováni, letoun bude vytažen tahačem,“ uvádí se. Po incidentu s letadlem byla na letišti jedna dráha uzavřena, píše agentura bezprostředně po nehodě.

Letoun českých aerolinek Smart Wings mohl vyjet z přistávací dráhy na letišti Šeremeťjevo v Moskvě kvůli chybě pilota nebo špatnému čištění dráhy, uvedla zástupkyně mezioblastní vyšetřovacího oddělení pro dopravu vyšetřovací komise Ruska Larisa Markovets.

„Podle vyšetřování by mohly být důvodem incidentu chyba pilota nebo nekvalitní práce pozemních služeb pro čištění dráhy,“ uvedla Markovets.

Chyba pilota

Pasažér letadla, které vyjelo z dráhy v moskevském Šeremetěvu, informoval REN TV o podrobnostech incidentu. Podle cestujícího se letadlu podařilo projet několik set metrů a pak vyjel z dráhy. Když uváděl příčinu, odvolal se na slova stevardky.

„Řekli, že to bylo kvůli nerovnoměrnému tahu v motorech, s největší pravděpodobností byl problém s levým motorem,“ řekl. Svědek poznamenal, že letadlo nestihlo nabrat vysokou rychlost, a díky tomu situace skončila bez obětí. Tisková služba potvrdila, že důvodem této situace byl asymetrický výkon motorů.

„Podle předběžných údajů získaných od hlavního pilota letadla, když vyjeli z dráhy, řídil letadlo druhý pilot. Asymetrický tah motorů do režimu vzletu byl důvodem odchylky od trasy.“

V neděli bylo v Moskvě na letišti Šeremetěvo odloženo více než 30 letů. Bylo-li to však spojené s incidentem českého letounu není známo.

Reklama: