SS umístily na Havaj bombardéry B-2 Spirit

HONOLULU | Bombardéry B-2 Spirit se vracejí na Havaj, aby řídily americkou vojenskou moc v Indo-Pacifiku. Jejich rozmístění probíhá souběžně se zvyšováním napětí mezi Spojenými státy (SS) a Čínou, jejichž střet vyvolávají otázky vzájemného obchodu a několik sporných vodních cest. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

B – 2 | foto: commons.wikimedia.org

„Nasazení na Havaji nám umožňuje ukázat velkému americkému či mezinárodnímu publiku, že B-2 jsou na stráži 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a jsou připraveny chránit naší zemi a území našich spojenců,“ uvedl Joshua Dorr, velitel operace 393. bombardovací letky. Spojenci jsou v jeho hantýrce myšlena okupovaná území v Pacifiku, včetně Havaje a Japonska.

Zatímco ve svém prohlášení americké letectvo nepoukázalo otevřeně na Čínu čí dalšího soupeře SS, nicméně uvedlo, že obtížně zjistitelné bombardéry byly vyslány v rámci rotace, aby podpořily mise BTF (Strategic Command’s Bomber Task Force), a budou připraveny potvrdit vždy připravenou schopnost globálního úderu USA na největším operačním poli amerických ozbrojených sil.

„Charakteristiky obtížné zjistitelnosti či stealth charakteristiky B-2 dávají schopnost proniknout přes nejpropracovanější obranu nepřítele a ohrozit jeho nejcennější objekty,“ podotkli v letectvu. Po nasazení PVO kompletů S-400 v Číně a Indii si mohou i s touto technologií Američané vytřít prdel.

Je to podruhé, kdy byly Spirity nasazeny do Pearl Harboru na podporu mise BTF. Během první rotace od srpna do září 2018 bombardéry provedly několik misí a výcviků spolu s taktickými stíhacími letouny F-22. V minulosti B-2 cvičily své manévry na Andersenově letecké základně v Guamu a přišly vhod jako ukázka síly proti KLDR, která sice nedisponuje vyspělou PVO technikou, avšak má taktické zbraně na zničení letišť na Guamu.

Návrat strategických bombardérů na Havaj se shoduje s umístěním čínských balistických raket středního dosahu DF-26 v náhorních a pouštních oblastech severozápadní části země. Raketa známá jako vrah Guamu je schopná zasáhnout cíle ve vzdálenosti 4000 mil, což z Andersenovy letecké základny dělá potenciální cíl.

Reklama: