Japonsko se musí v mírově smlouvě s Ruskem vzdát svých nároků na Kurilské ostrovy

MOSKVA | Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov na schůzce se svým japonským protějškem Tarem Konem prohlásil, že Moskva a Tokio dnes zahajují jednání o problému mírové smlouvy, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov

„V souladu s pokynem našich vedoucích činitelů po listopadových vrcholných schůzkách v Singapuru a v Buenos Aires loni v prosinci dnes zahajujeme jednání o problému mírové smlouvy,“ řekl včera ministr Lavrov, Sergej Viktorovič.

Dne 14. listopadu 2018 se v Singapuru konala vrcholná schůzka lídrů Ruské federace a Japonska Vladimira Vladimiroviče Putina a Šinzo Abeho.

Japonský premiér po této schůzce prohlásil, že se strany dohodly na urychlení jednání o mírové smlouvě na základě Společné sovětsko-japonské deklarace z roku 1956. Je to vážný ústupek ze strany Japonska, jehož oficiálním postojem byl dosud požadavek o navrácení čtyř ostrovů, Kunaširu, Iturupu, Šikotanu a Habomai, a až pak se mohlo mluvit o uzavření mírové smlouvy. Deklarace z roku 1956 však potvrzuje, že toto území nebude už nikdy Japonska, kdy to o něj přišlo v rámci porážky ve II. světové válce.

„Japonsko musí uznat svrchovanost Ruské federace nad Kurilské ostrovy, aby mohli pokračovat mírové rozhovory mezi Moskvou a Tokiem,“ uvedl ruský ministr zahraničních věcí včera, kdy dále dodal: „Upozornili jsme naše japonské přátele, že o svrchovanosti nad ostrovy nelze vyjednávat. Je to ruské území.“

K otázce rusko-japonské mírové smlouvy uvedl, že mezi Moskvou a Tokiem jsou stále velké rozdíly: „Budu upřímný, máme vážné rozpory. Na začátku byly naše pozice od sebe vzdáleny, co jsme řekli vícekrát. Nicméně politická vůle našich lídrů normalizovat vztahy mezi Ruskem a Japonskem je stimulem k posílení tohoto dialogu,“ cituje Lavrova, Sergeje Viktorviče agentura TASS.

Podle slov Sergeje Viktoroviče se japonský ministr zahraničí Taró Kono zavázal, že pokud jde o otázku mírové smlouvy s Ruskem, jeho země se bude řídit vlastními národními zájmy: „Zeptali jsme se, jak nezávislé by mohlo být Japonsko v takových podmínkách, jako nezávislé by mohlo být v jakékoliv záležitosti s ohledem na svou závislost na Spojených státech. Byli jsme ujištěni, že Japonsko se bude rozhodovat na základě svých národních zájmů,“ řekl.

Bez uzavřené mírové smlouvy je mezi oběma zeměmi de facto nadále válečný stav, jelikož Rusko je nástupnickým státem po SSSR, kdy Sovětský svaz Japonsko se spojenci porazil v roce 1945 a území, které od zločinecká japonské vlády osvobodil si ponechal.

Reklama: