Dohoda o Brexitu nebyla britskými poslanci schválena. Odchod bez dohody, nebo pád vlády?

LONDÝN | Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu podle očekávání neschválili v úterý předběžnou dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Informovala o tom zpravodajská televize Sky News. Pro schválení dohody o odchodu Británie z EU hlasovalo 202 poslanců, 432 bylo proti.

Theresa Mary May | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Peter Nicholls)

Původně měla Dolní sněmovna o dohodě o brexitu hlasovat již v polovině prosince, avšak premiérka Theresa Mary May, hlasování odvolala, protože schválení dohody bylo velmi nepravděpodobné.

Drtivá většina poslanců Dolní sněmovny britského parlamentu vyslovila v úterý nesouhlas s dohodou o odchodu Británie z EU. Jde o největší rebelii parlamentu proti vládě v moderních britských dějinách, když proti vládnímu návrhu hlasovalo o 230 poslanců více než bylo pro.

Proti dohodě hlasovalo v úterý 118 členů vládnoucích konzervativců. V řadách opozičních labouristrov dohodu podpořili tři poslanci.

Lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn podal okamžitě po hlasování návrh na vyslovení nedůvěry vládě s tím, že Mayová za celé dva roky vládnutí pracovala jen ve prospěch své Konzervativní strany. Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě by se mělo konat ve středu v 19:00 místního času (20:00 SEČ).

Bez ohledu na neschválení dohody Brexit běží, jelikož dohoda k odchodu Spojeného království není nutná.