Letní teploty se v Austrálii vyšplhaly až na 49° C

CANBERRA | Pekelné léto zasáhlo Austrálii. Přibližně 49° Celsia dosáhla ve středu teplota vzduchu v některých částech Austrálie, kterou už několik dní sužuje vlna veder. Rekordní hodnoty hlásí z jihu kontinentu, zatímco se horký a suchý vzduch přesouvá směrem na východ, informovala agentura DPA.

Ilustrační snímek: pxhere.com

V jihoaustralského městě Port Augusta naměřili teplotu 48,9 stupně Celsia, což bylo o 0,7 stupně více než dosavadní nejvyšší údaj v místních záznamech. Průměrné teploty v západní části Nového Jižního Walesu dosahují 42 stupňů.

Srovnatelné horka, pokud jde o teplotu a trvání, Austrálie zažila naposledy v roce 1939, uvedla pro národní vysílací společnost ABC představitelka meteorologického úřadu Jane Goldingovej. Očekává se, že současná vlna, trvající už týden, bude pokračovat až do nejbližšího víkendu.

Doposud nejvyšší teplota vzduchu v Austrálii – 50,7 stupně Celsia – byla zaznamenána v roce 1960 v městečku Oodnadatta ležícím na okraji Simpsonovy pouště, 873 kilometrů severně od Adelaide, hlavního města státu Jižní Austrálie.

Reklama: