Srbský deník: Na Putina měl být v Srbsku spáchán atentát. Policie zadržela teroristu Islámského státu

BĚLEHRAD | Srbský internetový deník informer.rs včera informoval, že během dnešní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina v Srbsku měl být na něj spáchán atentát. Uvádí také informace o zatčení mu-slimáka, kterého podezírají z přípravy teroristického činu. Informer o něm píše jako o stoupenci Islámského státu.

Prašivý pes IS přepravoval atentát na VVP | repro: informer.rs

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSPrávy.sk s odkazem na srbská média, tak z přípravy atentátu na Vladimira Vladimiroviče Putina podezírají jednadvacetiletého Armina Alibašića, jehož označují za wahábistu a člena teroristické skupiny Islámský stát (IS).

Příslušníci srbských bezpečnostních služeb se domnívají, že připravoval atentát, který mínil spáchat během dnešní Putinovy návštěvy Srbska. „Pozornost příslušníky bezpečnostních služeb upoutal ruksak mladého člověka. Našli tam pušku s optickým zaměřovačem, „uvádí informer.rs.

Příslušníci bezpečnostních sil Srbska spolu s policií provedli domovní prohlídku v bytě Armina Alibašića a našli tam celý arzenál zbraní. Kromě toho, našli i komponenty na výrobu výbušného zařízení, cituje slovenský web srbský. Mladík měl v bytě i předměty se symbolikou Islámského státu.

Bosenských expert v oblasti bezpečnosti Dževad Galijasevic je přesvědčen: „Mladík podezříván z přípravy teroristického činu není sám voják v poli, ale má i komplice.“ Zdůraznil, že každá teroristická hrozba, která pochází z území Novi Pazar, se opírá na pozice v muslimské části Bosny a Hercegoviny, kde působí různé teroristické skupiny.

„Velitel jednotky ministerstva vnitra Srbska pro zajištění bezpečnosti zahraničních osob a delegací Slaviša Krstic zdůraznil, že během návštěvy Vladimira Putina v Bělehradě ministerstvo vnitra podnikne komplexní bezpečnostní opatření ve spolupráci s dalšími státními orgány,“ uzavírá Eugen Rusnák, autor slovenského článku.