SS považují ruskou raketu 9M729 za hlavní hrozbu

WASHINGTON | Spojené státy (SS) považují ruskou raketu 9M729 za potenciálně velkou hrozbu pro akce její armády v regionu a pro zadržování, uvádí se ve čtvrteční zprávě Pentagonu o americké protiraketové obraně. SS tak opakovaně potvrzují, že nařčení Ruska v rámci nedodržování INF jsou jen účelové a jedná se falešné obvinění.

Pentagon – Doupě světového terorismu

„Tyto vysoce efektivní rakety zaměřené na pozemní cíle létají v nízkých nadmořských výškách pod limitem detekce radaru a představují potenciálně velkou hrozbu pro akce americké armády v regionu a zadržování,“ uvádí se v dokumentu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Platonovič Patrušev uvedl, že dosah rakety 9M729, kvůli kterým Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy INF, nepřesáhl během testů ani 476 kilometrů, smlouva umožňuje rakety s dosahem do 500 km.

Dne 16. ledna v průběhu schůzky o smlouvě INF ve Švýcarsku SS požádaly, aby byla zničena ruská raketa 9M729 (SSC-8). Dne 20. října minulého roku americký vůdce Donald J. Trump prohlásil, že bude usilovat o to, aby USA odstoupily od Smlouvy INF. Uvedl, že tento krok pokládá za nutný, jelikož ruská strana údajně porušuje ustanovení dané smlouvy. Moskva však obvinění SS z porušování Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) odmítá.