Čína obvinila Spojené státy z dvojího metru

PEKING | Spojené státy (SS) po ostatních zemích požadují, aby omezily vývoj zbraní, zatímco samy jej stále aktivněji zvyšují. Jde tedy o zjevný přístup s dvojími normami. Na čtvrtečním briefingu to prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchung-jing. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Chua Čchun-jing | foto: czech.cri.cn

Americký vůdce Donald John Trump má dnes v Pentagonu přednést zprávu o protiraketové obraně. Podobný dokument americká vláda naposledy zveřejnila v roce 2010. Ve středu, před samotnou prezentací, zástupce Bílého domu novinářům sdělil, že SS budou v konfrontaci s Ruskem a Čínou více spoléhat na jadernou zdrženlivost, než na rozvoj globálního systému protiraketové obrany (PRO).

„Několikrát jsme slyšeli, jak SS žádaly jiné státy, aby omezily vývoj zbraní. Zároveň ale prohlašují, že budou ve vývoji zbraní hromadného ničení pokračovat, což jsou, podle mého názoru, dvojí normy,“ uvedla diplomatka v reakci na prohlášení amerického úředníka.

Podle ní Čína doufá, že SS, jakožto jedna z největších světových mocností a stálý člen Rady bezpečnosti OSN, dokážou spolu s dalšími členy rady bezpečnosti přispět k udržení světového míru a stability.

V roce 2002 odstoupily Spojené státy od Smlouvy ABM uzavřené s Ruskem. Od té doby americká armáda rozvíjí globální systém protiraketové obrany, a to i v blízkosti ruských hranic v Polsku a Rumunsku. Stejně tak rozvíjí námořní složku tohoto systému.

V reakci na to začalo Rusko vyvíjet zbrojní systémy, které činí jakoukoli protiraketovou obranu prakticky bezmocnou. Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin dne 1. března 2018 v poselství Federálnímu shromáždění promluvil o nejnovějších typech strategických zbraní, a to včetně hypersonických systémů Kinžal, Avangard, Burevestnik, bojového laseru Peresvet a ponorného bezpilotního stroje s jaderným pohonem Poseidon.