Američané označili hypersonické zbraně Ruska a Číny za výzvu a hrozbu

WASHINGTON | Podle zprávy o politice protiraketové obrany Spojených států (SS) je vývoj nových okřídlených raket a hypersonických zbraní Ruskem a Čínou pro Spojené státy výzvou a hrozbou. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Avangard – raketový komplet | repro: Ministerstvo obrany RF

„Rusko a Čína vyvíjejí pokročilé okřídlené střely a hypersonické rakety, které dokáží dosáhnout výjimečnou rychlost a letu s nepředvídatelnými trajektoriemi, které ohrožují stávající obranné systémy,“ uvádí zpráva.

Poznamenává se, že tato „výzva“ představuje hrozbu. Dříve tisková služba Kremlu uvedla, že dne 26. prosince ministerstvo obrany provedlo úspěšné testování hypersonické rakety komplexu Avangard.

Raketa vyletěla z testovacího prostoru v oblasti Orenburgu a zasáhla cíl na Kamčatce, která se nachází ve vzdálenosti asi 6 tisíc kilometrů. Letový test rakety Avangard umožňuje komplexní uvedení do provozu.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin uvedl, že rychlost letu rakety v hustých vrstvách atmosféry může přesahovat 20 Machů.