Boj o Huawei? V Číně zatkli kanadskou rodinu

PEKING | Ve středu čínské úřady zadržely kanadskou občanku čínského původu spolu s její rodinou na letišti v Pekingu. Nejspíše se jedná o jednu z odvetných akcí v konfliktu kolem zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Meng Wan-čou.

Ilustrace

Kanadská občanka Ti-Anna Wang, dcera vězněného čínského disidenta, letěla spolu se svým manželem a jedenáctiměsíční dcerou ze Soulu do Toronta s přestupem v Pekingu. Domů se však nedostala. Šest policistů na pekingském letišti nastoupilo do letadla a Ti-Anna Wang spolu s rodinou vyvedlo. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Byla jsem eskortována, spolu se svou dcerou zadržena a oddělena od manžela po dobu dvou hodin,“ uvedla žena v e-mailu, který zaslala kanadskému deníku The Globe and Mail.

„Byla to šokující, strašná a nesmyslná muka, která neměla jiný motiv než šikanovat, potrestat a zastrašit mě a mou rodinu,“ dodala.

Dále uvedla, že jí policie ani nedovolila vzít si od manžela čisté pleny, aby mohla přebalit dítě. Později byla rodina propuštěna, ale nemohla se vydat do Kanady, nýbrž musela letět zpátky do Jižní Koree.

Čína mezitím drží dva kanadské občany: Bývalého diplomata Michaela Kovriga a Michaela Spavora. V pondělí byl v Číně odsouzen Kanaďan Robert Schellenberg k trestu smrti za pašování drog. Dále došlo k zadržení kanadské učitelky Sarah McIverové, která však byla propuštěna. Byla podezřelá z nelegální práce.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freeland označila čínské chování za hrozbu všem zemím a řekla, že vítá podporu, kterou Kanadě vyjadřují její spojenci z G7 a EU. Čínská strana však prohlášení Freeland bagatelizovala.

„Ujišťuji vás, že vůbec nejsme znepokojeni,“ řekla ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchung-jing. „Můžete spočítat na prstech jedné ruky, jak málo spojenců Kanady se rozhodlo postavit na její stranu. Těchto několik zemí nepředstavují celé mezinárodní společenství,“ uvedla.

Ti-Anna Wang byl minulý týden zakázán vstup do Číny, když přistála na letiště Chang-čou Siao-šan. Stalo se tak, přestože si v srpnu obstarala vízum, aby mohla navštívit svého otce, který je ve vězení ve vážném zdravotním stavu.

Její otec je čínský disident, kterého čínské tajné služby unesly v roce 2002 z Vietnamu. Byl obviněn ze špionáže a odsouzen na doživotí. Ve vězení ho postihly dvě mrtvice.

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou byla zadržena 1. prosince minulého roku na žádost Spojených států. Washington ji obviňuje z toho, že firma porušovala americké sankce proti Íránu. Ti-Anna Wang je přesvědčená, že její zadržení na letišti bylo pomstou Pekingu.