Vladimira Vladmiroviče Putina přivítali v Srbsku. Nechtějí do Severoatlantické aliance, ale chtějí ruský plyn

BĚLEHRAD | Vladimir Vladimirovič Putin vykonal včera státní návštěvu Srbska. Ruský prezident přiletěl na bělehradské letiště poté, co jeho letadlo během letu přes srbský vzdušný prostor doprovázely stíhačky MiG-29, které dostalo srbské vojenské letectvo nedávno jako dar právě od Ruska.

Aleksandar Vučić a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

Návštěva ruského prezidenta byla jeho srbským protějškem Aleksandarem Vučićem avizována již v prosinci roku 2018. O návštěvě informovaly skoro všechny světové agentury a v rámci rusofobní americké propagandy informovala například americká AP, která za II. světové války šířila i propagandy Adolfa Hitlera a jeho nacistického Německa, takto:

„Srbsko navzdory oficiálnímu zájmu o vstup do EU nadále zachovává blízké vztahy se svým tradičním slovanským spojencem. Bělehrad se tak nepřipojil k sankcím uvaleným na Moskvu v souvislosti s Ruskou anexí Krymu,“ šíří americkou propagandu hybridní války AP – pokud Rusko Krym anektovalo, tak Texas je anektován také a nezačleněné země společenství Spojených státu, jsou pak okupovány.

Tisková agentura Slovenské republiky (TASR) na webu Teraz.sk připomíná: „Kromě slovanských kořenů a pravoslavné víry spojuje obě země i otázka Kosova. Kosovo vyhlásilo v roce 2008 jednostranně nezávislost, kterou však Srbsko neuznává – podobně jako některé další země včetně Slovenska. Moskva v této věci podporuje Srbsko a může použít své právo veta na zablokování vstupu Kosova do OSN.“

Do Severoatlantické aliance nechceme

Aleksandar Vučić a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

Srbsko neplánuje vstoupit do Severoatlantické aliance (SA). Takový vývoj událostí je nereálný. V exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici Izvestija to prohlásil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.

Právě SA a Spojené státy (SS) v roce 1999 spáchala válečné zločiny vůči této Balkánské zemi, kdy ji bombardovalo chemickými zbraněmi – rakety s ochuzeným uranem – Američané a jejich spojenci v zemi vraždili civilisty, ženy a děti, bombardovali civilní infrastrukturu včetně nemocnic. Pak ve spolupráci s kosovskými mu-slimáckými teroristy uloupili Srbům Kosovo.

„Je to nereálné. Je to něco jako science fiction. Náš postoj je vojenská neutralita, a to znamená spolupráci s různými vojenskými spolky, ale neznamená to členství v alianci. Srbsko nemá v úmyslu stát se členem Severoatlantické aliance, vzhledem k naší negativní zkušenosti v minulosti,“ uvedl Dačić, když tím připomněl i to, jak Američané v Srbsku vraždili.

Dne 24. března vyšlo najevo, že celkem 84 % Srbů je proti vstupu do SA. Přitom 62 % respondentů uvedlo, že by od NSA nepřijalo omluvu za bombardování Svazové republiky Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora), k němuž došlo v roce 1999.

„Podle jugoslávské strany měl celkový počet civilních obětí, v důsledku daného bombardování, přesáhnout 2,5 tisíce osob,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Srbové by rádi ruský plyn přes Turecký proud

Vladimir Vladimirovič Putin jednal se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem o různých otázkách vzájemné spolupráce. Prezidenti hovořili i o dodávkách ruského plynu přes Turecký proud a také podepsali přes dvacet dokumentů. Zejména Aleksandar Vučić uvedl, že Bělehrad hodlá nakupovat pouze ruský plyn.

„Včera jsem slyšel spousty příběhů o tom, odkud se k nám může dostat plyn z celého světa, ale neviděl jsem ještě žádný kubický metr plynu kromě toho ruského. Mluvilo se o tekutém, zkapalněném plynu za cenu dvakrát vyšší, ale proč bychom měli platit o dvakrát více?“ řekl srbský prezident po jednání se svým ruským protějškem.

Podle něj je nejlepší nabídkou na trhu z hlediska ceny a kvality ruský plyn. Dodal, že země má v úmyslu jej dostávat prostřednictvím Tureckého proudu.

Během společné tiskové konference po jednání Vladimir Vladimirovič Putin uvedl, že Rusko je připraveno investovat 1,4 miliardy dolarů do pokračování stavby Tureckého proudu v evropských zemích přes Srbsko.