Proč se Spojené státy rozhodly v předstihu odstoupit od smlouvy INF? Strach z Číny?

BRUSEL | Spojené státy se v předstihu rozhodly odstoupit ze smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), aby čelily schopnostem Ruska a Číny, říká vedoucí střediska pro geopolitický výzkum Eurocontinent Pierre-Emmanuel Thomann. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spojené státy – globální vrah

„Zdá se, že se Američané v předstihu rozhodli, že již nebudou dodržovat smlouvu INF a budou vyrábět střely střední a krátké vzdálenosti, aby se také postavili proti Číně, která smlouvu nepodepsala,“ uvedl analytik Sputniku.

Podle něj si Spojené státy (SS) mohou dovolit vstoupit do závodu ve zbrojení s Ruskem a Čínou, ale Evropané budou přímo ovlivňováni, protože jsou sousedy Ruska.

„Američané neberou Evropany do úvahy kvůli jejich zeměpisné poloze, a proto by Evropané měli mít v této otázce své vlastní nezávislé postavení. Vzhledem k tomu, že k ničemu takovému dosud nedošlo, se Evropa ocitá v zóně americko-ruské konfrontace, jako tomu bylo během studené války,“ poukázal Thomann.

Podle analytika otázkou je, zda se Evropané budou snažit změnit rozhodnutí Američanů, aby neodstoupili od smlouvy INF. „Rusové prohlásili, že jsou stále připraveni na jednání, ale je nepravděpodobné, že to bude fungovat,“ poznamenal.

Současně expert očekává, že rozmístění amerických střel v Evropě bude čelit nejen široké politické opozici, ale také protestům občanů. „Evropané nejsou spokojeni s tím, že se s nimi Američané neporadili (ohledně smlouvy INF), ale byli vinni, protože zpočátku byli proti vytvoření amerického systému protiraketové obrany v Evropě, ale nakonec schválili vytvoření systému protiraketové obrany Severoatlantické aliance (SS), který je přímo spojen se Spojenými státy (SS). Proto je chyba Evropanů, že oni sami nebyli dost tvrdí,“ uzavřel.

Raketa 9M729 (SSC-8) je jen zámnika falešného obvinění

Dne 16. ledna v průběhu schůzky o smlouvě INF ve Švýcarsku USA požádaly, aby byla zničena ruská raketa 9M729 (SSC-8). Dne20. října minulého roku americký prezident Donald Trump prohlásil, že bude usilovat o to, aby USA odstoupily od Smlouvy INF. Uvedl, že tento krok pokládá za nutný, jelikož ruská strana údajně porušuje ustanovení dané smlouvy.

Moskva však obvinění lhářů ze Spojených států z porušování Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) odmítá. Američané krom plků a krků nepředložili žádný relevantní důkaz a jen jako zpocené krysy melou nesmysly.

Reklama: