Teroristé na severu Mali povraždili osm pracovníků OSN

BAMAKO | Osm modrých přileb mise OSN pro stabilizaci v Mali (MINUSMA) zahynulo v důsledku teroristického útoku na základně Aguelhok na severu Mali blízko hranice s Alžírskem. O události informuje tisková zpráva, která byla uveřejněna na oficiální facebookové stránce portálu UN News. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mírová mise v Mali | repro Sputnik (© AFP 2018 / Souleymane Ag Anara)

„Brzo ráno mírové jednotky mise MINUSMA v Aguelhoku odrazily komplexní útok zahájený útočníky, kteří přijeli velkým počtem ozbrojených aut. Míroví vojáci neutralizovali mnoho nepřátel a pronásledovali útočníky. Podle předběžných údajů během boje padlo osm modrých přileb, mnoho dalších bylo zraněno,“ uvádí zpráva.

Dále se dodává, že zranění byli převezeni do nemocnic mise MINUSMA a mírové jednotky mise provádějí operace vzdušné ochrany v oblasti.

Zvláštní zástupce OSN pro Mali Mahamat Saleh Annadif odsoudil útok na mírové modré přilby jako opovrženíhodný a kriminální a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí.

„Tento komplexní útok ukazuje odhodlání teroristů vyvolat chaos; vyžaduje silnou, okamžitou a koordinovanou reakci všech sil k odstranění teroristické hrozby v Sahelu,“ prohlásil zástupce OSN. Mahamat Saleh Annadif závěrem dodal, že útoky na mírové síly mohou být podle mezinárodního práva klasifikovány jako válečný zločin.

Mírová mise MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali neboli Multidimenzionální integrovaná stabilizační mise OSN v Mali) byla zřízena rezolucí Rady bezpečnosti 2100 ze dne 25. dubna 2013 s cílem podpory politických procesů v této zemi a provádění řady úkolů souvisejících s bezpečností. Cílem mírové mise je podpora dočasných státních orgánů Mali během stabilizace země a zavedení dočasné cestovní karty.

Reklama: