Romea opět potřebuje natankovat státní peníze!

Docela nedávno jsme s několika přáteli diskutovali na téma alternativních tiskovin a toho, zda mají dostávat dotace. Tohle téma je celoevropské a sem tam se opravdu najdou tiskoviny, které si to zaslouží.

Jana Novak Haldemann | Foto: JHN

Lokální radniční noviny, periodika co odvedou děti od ulice a drog třeba směrem ke sportu. Určitě časopisy zdravotních pojišťoven, které vedou návodně lidi, zejména seniory, k tomu, aby žili zdravě. Sponzorovat periodika tohoto typu má smysl.

Kde si ale myslím, že to smysl nemá, jsou média a tiskoviny genderového a národnostního určení, nebo třeba média určená pro sexuální menšiny. Taková média se mají uživit sama. Jenže to, co je samozřejmé v západních zemích, v Čechách pravidlem není. Ne nadarmo můj bývalý třídní profesor mluví už léta o RASISMU NARUBY co je možný jen v Čechách.

Příklad který jsem si dnes vybrala, je periodikum Romano Voďi, patřící pod ochranná křídla ROMEA o.p.s. Podívat se můžete na www.romanovodi.cz.

Romea je dotovaná Štědrými státními penězi, má příjemné kancelářské zázemí a to také a vypadá to že bezůplatně, poskytuje svému médiu zázemí pro tvorbu.

Vzhledem k tomu, že vím kolik stojí webové služby tak se domnívám, že správa a nájem webových stránek bude tak do 5000 korun, příjmy z reklamy tak do 200. 000 korun ročně. A nyní přijde to nejlepší.

Ačkoli se jen těžko dopídíte k výši roční dotace pro Romano Voďi před 4 lety tato částka byla 800.000 korun na rok. Loni to mohlo být okolo 1 mil. kč. s minimálními ostatními výdaji.

Podle dostupných informací články píší 2 autoři, přičemž hlavním autorem je zakladatel a duchovní otec projektu tohoto dotovaného periodika, novinář a aktivista Patrik Banga.

Bangoš práce se štítící

První otázkou je, proč by si Romská menšina neměla svoje národnostní periodikum financovat sama. A tím se dostáváme k druhé části věci.

Mnohem zajímavější je totiž celkový výkon tohoto média. Za loňský rok mohlo jít o přibližně 80 článků.
12.500 korun za jeden článek. O něčem takovém si redaktoři Borgis a.s. nebo České televize mohou nechat jenom zdát. I když články Romano Voďi vlastně nejsou špatné a na rozdíl od tiskových prohlášení Romey ani nebývají štvavé, celý projekt nyní vypadá jako penězovod státních peněz na rychlé zbohatnutí několika lidí zevnitř vedení ROMEA o.p.s.

Zdá se, že kopání tunelů a okapů na peníze je in i 25 let po divoké privatizaci. Je už se to naučily i Romské neziskovky.