Čínský ledoborec u břehu Antarktidy narazil do ledovce

PRINCEZNA ALŽBĚTA – PEKING | Čínský ledoborec Xue Long narazil do ledovce během expedice v Amundsenově moři u břehu Antarktidy. Loď byla poškozena, ke zranění posádky nedošlo. Informovalo o tom Ministerstvo přírodních zdrojů Číny.

Čínský ledoborec Xue Long | repro: Sputnik

„Ledoborec Xue Long během 35. čínské antarktické expedice narazil do ledovce, k nárazu kvůli silné mlze došlo 19. ledna v 10:47 hodin pekingského času v Amundsenově moři,“ stojí ve zprávě úřadu, která byla zveřejněna na oficiálním účtu na sociální síti Weibo, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Uvádí se, že byl lehce poškozen přední stěžeň a trup lodi. Základní mechanismy lodě, včetně balastní nádrže a palivové nádrže, nebyly poškozeny. Motor a navigační systém pracují v normálním režimu, expedice pokračuje.

Vědecká výzkumná loď Xue Long byla postavena na Ukrajině v roce 1993, Čína si ji koupila o rok později. Na konci prosince 2016 byla v Číně zahájena stavba prvního ledoborce, jejíž rozpočet činí přibližně 153 milionů dolarů. V září minulého roku Xue Long 2 spustili na vodu v Šanghaji, letos by podle plánů měl být zprovozněn.