TATRA TRUCKS se zúčastní veletrhu obranné techniky IDEX 2019 v Abu Dhabí

KOPŘIVNICE | Ve dnech 17. až 21. února 2019 se v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech uskuteční jeden z největších světových veletrhů obranných technologií a techniky. Mezi vystavovateli tradičně nebudou chybět ani společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS, která je s holdingem úzce spjata, informuje kopřivnická automobilka.

TATRA 810 | repro: tatra.cz

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP i TATRA TRUCKS přivezou na veletrh IDEX 2019 několik novinek a zajímavých exponátů. Na prestižní akci se budou na stáncích CP-410 a CP-420 prezentovat především společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, RETIA patřící do divize CSG Aerospace a také MSM Group reprezentující slovenskou větev holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

Společnost EXCALIBUR ARMY například představí raketomet BM-21 MT 4×4 na podvozku TATRA FORCE, který využívá osvědčené a velmi rozšířené odpalovací zařízení GRAD 122 mm. Raketomet je vybaven zcela novým systémem řízení palby, novými elektronickými systémy a také ovládacími prvky. Ty v kombinaci s ověřeným odpalovacím systémem tvoří velmi efektivní a spolehlivý bojový komplet. Moderní podvozek dodávaný společností TATRA TRUCKS navíc tomuto bojovému prostředku propůjčuje výjimečné jízdní vlastnosti v těžkém terénu i na silnicích a posouvá jeho mobilitu na kvalitativně vyšší úroveň. MSM Group odborníkům i návštěvníkům veletrhu představí celé portfolio malorážové i středorážové munice, dále moderní munici pro dělostřelecké systémy ráže 155 mm a pro minomety ráže 81 mm. Nebudou chybět ani ruční palné zbraně značky ZVS, mezi exponáty bude k vidění i nejnovější projekt v podobě protitankové řízené střely Hornet, ale i lehké přenosné minomety řady ANTOS.

Kopřivnická TATRA TRUCKS představí na veletrhu IDEX 2019 ve světové premiéře nový střední nákladní vůz TATRA TACTIC v provedení 4×4. Vozidlo TATRA TACTIC je vybaveno zcela novou kabinou tatrovácké konstrukce s kapacitou až 4 osob, k pohonu slouží osvědčený šestiválcový motor Cummins o výkonu 210 kW spojený s plně automatickou převodovkou Allison. Maximální hmotnost nové vozu může činit až 13 t, přičemž maximální užitečné zatížení dosahuje hodnoty 5,5 t. Dalším exponátem bude návěsový tahač TATRA PHOENIX v provedení 6×6 určený pro vojenské využití, který je vybaven výkonným šestiválcovým motorem PACCAR.

Dalším vystavovatelem bude RETIA, která spadá do nedávno založené divize CSG Aerospace. Ta představí rovněž ve světové premiéře novinku v podobě radaru ReGUARD. Jde o víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých níz¬koletících cílů s malou odraznou plochou. Radar ReGUARD bude k dispozici ve stacionární i mobilní podobě a pracuje na základě elektronického vy¬chylování radarových svazků a mechanického otáčení radarové hlavy, přičemž má dosah až 18 km a je schopen monitorovat cíle až do výšky 3 km. Dalším exponátem bude nejnovější provedení speciálního radarového zařízení ReTWis 5, které je schopno detekovat živé objekty a osoby za nekovovými překážkami, jako jsou například zdi.

Význam veletrhu IDEX, který se koná každé dva roky, neustále roste. Svědčí o tom počty vystavovatelů a návštěvníků. V roce 2017 mělo na veletrhu své expozice přes 1200 vystavovatelů z více než 57 zemí a návštěvnost přesáhla počet 100 tisíc lidí. Není bez zajímavosti, že v roce 2017 společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS vystavovaly na největší ploše ze všech českých účastníků a zaujímaly i významné místo mezi evropskými vystavovateli. Jejich expozice se stala středem pozornosti o čemž svědčí i návštěva šejka Mohammeda bin Zayed Al Nahyana, korunního prince Abu Dhabí a zároveň zástupce vrchního velitele ozbrojených sil Spojených arabských emirátů (SAE). Tento významný politik na veletrhu v roce 2017 poctil svou přítomností jen několik expozic, mezi nimi byl právě i výstavní pavilon CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS.

CZECHOSLOVAK GROUP je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti civilní i obranné průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej strojírenských produktů pro automobilový, železniční, letecký či hodinářský průmysl, dále výrobu speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů či munice. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se nestále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zaměstnávají více než 8000 osob a v roce 2017 vygenerovaly tržby v hodnotě 25 mld. Kč.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1100 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.