Konkrétní varianty rusko-japonské mírové smlouvy zatím vůbec neexistují

MOSKVA | Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov uvedl, že konkrétní varianty mírové smlouvy Ruska a Japonska dnes zatím neexistují, oficiálně nikdo nic nenavrhoval. Nepochybný je ale záměr obou zemí se nevzdávat národních zájmů, dodal.

Dmitrij Sergejevič Peskov | foto: Sputnik / Sergey Gunejev

„Je třeba říct, že jakékoliv konkrétní varianty dnes vůbec neexistují. Všelijaká prohlášení na to téma nejsou konkrétní. Týkají se dotazů, přání či uvažování, nic víc,“ řekl novinářům Peskov, Dmitrij Sergejevič.

Dále Poznamenal, že uvažování bez konkrétních návrhů, která jsou jen pravděpodobná, nejsou vhodná: „Zatím oficiálně nikdo nic nenavrhoval, proto pravděpodobná uvažování nejsou vhodná, nepřispívají k úspěšným jednáním. Proto si počkejme na zítřejší jednání. Vyzýváme všechny, aby byli realisté. Svých národních zájmů se nikdo neplánuje vzdávat,“ dodal tiskový mluvčí Kremlu.

Jednání ruského prezidenta Vladimira Vladimirviče Putina a japonského premiéra Šinzó Abeho jsou naplánována na úterý.

Dříve agentura Kjódó sdělila, že Abe uvažuje o možnosti uzavření mírové smlouvy s Ruskem, podaří-li se Japoncům vyjednat předání ostrovů Šikotan a Habomai, což je bláhové matení japonské veřejnosti, jelikož Kurily jsou ruské a na vždy budou ruské, tak zní oficiální ruské stanovisko.

Reklama: