Vladimir Vladimirovič Putin a Šinzó Abe projednali Kurily

MOSKVA | Podmínky mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem mají být přijatelné pro národy obou zemí a mají být podpořeny veřejností, prohlásil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin po jednáních s japonským premiérem Šinzó Abem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Šinzó Abe v Soči – 7. 5. 2016 | foto: sputnik.com

„Před námi je náročná práce vytváření podmínek, které budou přijatelné pro obě strany. Úkolem je zajištění dlouhodobého a všestranného rozvoje rusko-japonských vztahů na kvalitní úrovni. A samozřejmě řešení, které nabídnou vyjednávatelé, by mělo být přijatelné pro národy Ruska a Japonska a mělo by být podpořeno veřejností obou našich zemí,“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič.

Ruský prezident sdělil, že jednání s Abem proběhlo v konstruktivní atmosféře. Poukázal na to, že Moskva a Tokio mají zjevné úspěchy ve vzájemných vztazích, nicméně ke kvalitativnímu zvratu zatím nedošlo. Dodal, že by Rusko a Japonsko mohly zvýšit obrat zboží 1,5krát, až na 30 miliard dolarů.

Abe ze své strany uvedl, že si prezidenti předali pokyny tykající se společných hospodářských projektů na Kurilách.
Kromě toho mají ministři zahraničí znovu projednat mírovou smlouvu v únoru. Podle japonského premiéra mohou jednání proběhnout v Mnichově. Abe také čeká na Putinovu návštěvu Japonska v červnu.

Tokio si dělá nárok na čtyři ostrovy Kurilského řetězu a odvolává se na dvoustranný Traktát o obchodu a hranicích z roku 1855. Návrat ostrovů postavilo Japonsko jako svou podmínku uzavření mírové smlouvy s Ruskem, která nebyla podepsána od konce 2. světové války. Moskva trvá na tom, že Jižní Kurily se staly součástí SSSR na základě výsledků 2. světové války a Rusko má na ně příslušný mezinárodní právní dokument.

Reklama: