Co je hrozbou pro ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii

MOSKVA | Provokace teroristů v syrském Idlibu ohrožují bezpečnost ruské letecké základy Hmímím. Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marija Vladimirovna Zacharovova | foto: sputnik

Zacharova, Marija Vladimirovna oznámila, že situace, která vzniká v oblasti zóny deeskalace v Idlibu, vyvolává v Rusku vážné obavy: „Tuto oblast ve skutečnosti plně kontroluje skupina Tahrir al-Sham (skupina vytvořená na základě zakázané organizace Džabhat Fatah aš-Šám, pozn. red.), a to na úkor vytlačení vojsk umírněné ozbrojené opozice,“ prohlásila.

Podle mluvčí ruského MZV bylo v demilitarizované zóně za poslední čtyři dny zaznamenáno celkem třicet případů, kdy byl porušen režim zastavení bojů. Přitom zdůraznila, že akce teroristů představují hrozbu jak pro civilisty, tak pro syrské vojáky i ruskou leteckou základnu Hmímím.

Poté, co Rusko a Turecko podepsaly v září loňského roku memorandum o vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, bylo zaznamenáno více než tisíc porušení příměří. V důsledku toho bylo zabito celkem 65 lidí a více než dvě stovky osob bylo zraněno.

Dne 18. ledna ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že většinu oblastí demilitarizované zóny v syrské provincii Idlib obsadili teroristé. Podle jeho slov se jednalo až o 70 % daného území.

Idlib je posledním velkým regionem Sýrie, který ovládají nezákonné ozbrojené skupiny. V roce 2017 zde byla vytvořena severní zóna deeskalace, do níž se přestěhovali povstalci, kteří nesložili zbraně, spolu se svými rodinami.

V roce 2018 zde byla zřízena demilitarizovaná zóna. O její kontrolu se stará Rusko a Turecko. V současné době se na tomto území nachází jak členové mezinárodních teroristických skupin, tak skupiny povstalců, kteří nejsou považováni za teroristy.

Reklama: