Rusko uznává Madura za legitimního venezuelského prezidenta

MOSKVA – CARACAS | Ruská diplomacie rozhodně odsuzuje ty, kdo shazují venezuelskou společnost do propasti krvavých nesvárů. Uvádí se to v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace, z které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Nicolas Maduro | repro: © Sputnik / Aleksej Nikolskij

„Podobné úmyslné a zjevně dobře promyšlené vytvoření dvojvládí ve Venezuele a utváření alternativního centra přijímání rozhodnutí je přímou cestou k chaosu a likvidaci základů venezuelské státnosti. Objevily se první lidské oběti. Rozhodně odsuzujeme ty, kdo shazují venezuelskou společnost do propasti krvavých nesvárů,“ zdůraznili na rezortu.

„Vidíme v opovážlivém jednání Washingtonu novou demonstraci totálního ignorování norem a principů mezinárodního práva, pokus o zahrání role samozvaného pána osudu jiných národů. Je vidět odhodlání uskutečnit ve Venezuele osvědčené scénáře výměny nepohodlných vlád,“ dodali na MZV.

Na ministerstvu rovněž označili za znepokojující signály z řady hlavních měst, že nelze vyloučit ani ozbrojený zásah zvenku.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov v rozhovoru pro časopis Mezinárodní život řekl, že Rusko bude pokračovat v podpoře Venezuely: „Budeme stát spolu s touto zemí a hájit suverenitu, nepřípustnost útoků na princip nezasahování do vnitřních záležitostí. Materiální spolupráce a praktická spolupráce mezi Ruskem a Venezuelou budou pokračovat v různých sférách,“ uvedl Rjabkov.

Také varoval zločinecké Spojené státy před vojenskou intervencí: „Myslíme, že by to byl katastrofický scénář, který by otřásl základy toho rozvojového modelu, který sledujeme v Latinské Americe,“ prohlásil Rjabkov.

Politická krize ve Venezuele

Ve středu se ve Venezuele konaly protivládní pochody a demonstrace podporovatelů prezidenta Nicolase Madura. Ve stejný den se předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta na dobu trvání prozatímní vlády v zemi.

Spojené státy (SS) deklarovaly Guaidóvo uznání a požadovaly, aby venezuelský prezident Madura, kterého SS nepovažují za legitimní hlavu státu, nedovolil násilí proti opozici. Maduro se prohlásil za ústavního prezidenta a označil předsedu opozičního parlamentu za loutku Spojených států.

K dnešnímu dni Spojené státy, Kanada, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay a Peru uznaly postavení Juana Guaida jako dočasného prezidenta.

Mezitím turecký prezident Erdoğan ujistil Madura, že má jeho plnou podporu. Stalo se tak během telefonního rozhovoru těchto hlav států.

Reklama: