Monsignor Piťha: Rodina existuje jen bez přívlastků

PRAHA | Během mše svaté konané u příležitosti zahájení svatoanežských oslav kněz Petr Piťha prohlásil, že rodina je místo, kde se rodí děti. Jakékoli další přívlastky, které se jí snaží přidat různí aktivisté, už jsou jen nesmysly. Ve svém kázání se také dotkl Palacha a rozdělené české společnosti, informovaly Parlamentní listy.

profesor P. Petr Piťha | repro: youtube.com

Při mši konané během zahájení oslav svaté Anežky katolický kněz Petr Piťha prohlásil, že „otevíráme rok svaté Anežky České“, přičemž tímto rokem bude česká společnost procházet „nevraživě rozdělená a rozdrobená“, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Jsou a budou dál vedeny nevěcné debaty zvyšující názorový zmatek. Zájem o tyto debaty bude nás odvádět od všech možných problémů, které budou narůstat úměrně času, na nějž budou odkládány. Dál se budeme topit v řečech zbytečných a planých,“ citují jeho slova Parlamentní listy.

Při svém kázání se věnoval i odkazu Jana Palacha. Normalizaci se, podle jeho slov, podařilo Palachův čin „uhasit“. I tak ale nakonec vedl k rozpadu komunistického režimu.

„Když uvažuji o letošních oslavách Jana Palacha, jeví se mi, že společnost jako celek si přestává uvědomovat, co ta svoboda doopravdy je. Velké množství lidí, zvlášť silně se to projevuje mezi mladými, se cítí zcela svobodnými. Každý si může dělat, co chce, úplně všechno. Svoboda je tedy neomezená,“ prohlásil monsignor Piťha a dodal, že nehledě na to začínáme být absolutně nesvobodnými, neboť nás spoutávají „všechny možné systémy“.

Upozornil i na diskuze probíhající okolo rodin a homosexuálních svazků. Rodina podle něho má jen jeden význam a není možné jí přidávat žádné další přívlastky. V rámci rodin se, podle jeho názoru, nejlépe učíme milovat a pečovat o ty, kdo to nejvíce potřebují.

„Milovat neznamená souložit kde s kým, přirozeně nebo perverzně a za každou cenu zamezit zrození. Milovat znamená ochotně pomáhat, být připraven přinášet oběti a nepřehlédnout potřebné. To se bezesporu nejlépe učíme v rodině. Ona se tak odjakživa jmenuje, neboť je to svazek, kde se lidé rodí. Jakékoliv přívlastky — přirozená, tradiční, moderní, jednopohlavní, vícepohlavní, jsou nesmyslné,“ myslí si katolický kněz, který opakovaně vystupoval za ochranu rodiny před různými vlivy „modernity“.

Ve druhé části svého kázání poukázal na to, že Anežka Přemyslovna je výborným vzorem v naší současné situaci, jelikož se, podle slov kněze, zasloužila o mír v rozdělené zemi, jíž hrozila občanská válka.

„Miluje a chrání naši zem a národ,“ dodal o Anežce Přemyslovně kněz.

Monsignor Petr Piťha v minulosti ve svých kázáních vystupoval za zachování „tradiční“ rodiny a na obranu konzervativních hodnot. Jeho kázání vyvolávají velký mediální ohlas díky jeho jasnému a politicky nekorektnímu jazyku, kterým reflektuje vývoj současné západní a české společnosti.

Reklama: