Recep Tayyip Erdoğan: Dohoda z roku 1998 nám umožňuje vstoupit do Sýrie

ANKARA | V prosinci Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že Ankara je připravena zahájit vojenskou operaci proti kurdským milicím na východním břehu řeky Eufrat a v syrském městě Manbidž poblíž turecké hranici, pokud Spojené státy (SS) nezaručí odchod radikálů. Podle Ankary jsou napojeny na PKK, kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Recep Tayyip Erdoğan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v pátek prohlásil, že dohoda z roku 1998 s Damaškem umožňuje Ankaře vstoupit na syrské území v případě, že bude čelit hrozbám pro svou bezpečnost.

Podle Erdoğana musí Turecko mít kontrolu „přímo na poli“ a nehodlá o tom diskutovat. Tvrdí, že pouze Ankara je schopna vytvořit bezpečnostní zónu v Sýrii.

V lednu Turecko ohlásilo plán na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. 23. ledna Erdoğan spolu s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem hovořili o vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrie a rovněž o situaci v syrské provincii Idlib a v Manbidžu.

Příští den turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu oznámil, že turecká armáda musí kontrolovat bezpečnostní zónu na severovýchodě Sýrie, kterou navrhují Spojení státy. Dodal, že Ankara nebude namítat, pokud se Moskva nebo Washington budou chtít účastnit kontroly nárazníkového pásma.

Prohlášení přišlo krátce po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Johnem Trumpem. Podle Erdoğana Trump navrhl vytvoření třicetikilometrového nárazníkového pásma.

Turecko a Spojené státy jednají o vytvoření bezpečnostní zóny od té doby, co Trump v prosinci nařídil stažení amerických sil ze Sýrie. Ve stejném měsíci Ankara oznámila, že hodlá zahájit vojenskou operaci proti kurdským milicím, které jsou údajně napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), na východním břehu řeky Eufrat a rovněž v syrském městě Manbidž, pokud Spojené státy nezajistí jejich odchod.