Maduro: Američtí diplomaté opustili Venezuelu

CARACAS | Poslední skupina amerických diplomatů opustila v sobotu Caracas, oznámil prezident Venezuely Nicolás Maduro během svého vystoupení před mládeží jihoamerické země. Sdělil, že dal pokyn Ministerstvu zahraničních věcí Venezuely, aby zahájilo během 30 dnů jednání se Spojenými státy (SS) o vytvoření v obou státech kanceláří, které budou zastupovat jejich zájmy.

Nicolás Maduro Moros | repro: twitter NMM

„Už opustili zemi, dnes odjela poslední skupina,“ řekl Maduro. Podle jeho slov bude typ zastupitelství států podobný tomu, který v průběhu roku fungoval na Kubě, která nemá diplomatické vztahy s SS, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Předtím MZV Venezuely uvedlo, že Caracas a Washington během 30 dnů budou jednat o otevření kanceláří, které budou řešit vzájemné zájmy. Během této doby se budou moci zbývající pracovníci každé mise nacházet v zemích a během dohodnuté doby budou stejně jako dříve chráněni diplomatickými prerogativy.

Pokud nebude během 30 dnů dosaženo dohody, mise ukončí svou činnost a oba státy jmenují organizace, kterým svěří zastupování svých zájmů. V takovém případě zbývající diplomatický personál bude muset opustit území druhého státu během 72 hodin, uvádí MZV.

Reklama: