Češi utratí šest miliard za prostitutky; Politické kurvy nás ovšem stojí daleko více…

PRAHA | Portál Blesk Zprávy zveřejnil statistiku, která shrnuje, kolik Češi ročně utratí za různé neřesti. Nejvíce ze všeho lidé utrácí za tabák a alkohol. Pozadu však nejsou ani s výdaji na drogy či prostitutky, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Zajímavá statistika by byla kolik nás stojí politické kurvy, byrokratický dobytek a policejní svině, jako i další paraziti.

Tři kurvy

Češi za sexuální služby v roce 2017 utratili celkem 5,9 miliard korun. V přepočtu na všechny obyvatele, včetně žen a dětí, je to 500 korun ročně. Pokud vezmeme v potaz pouze muže nad 15 let, pak to bude 1340 korun. Z rekordních tržeb se však prostitutky a kuplíři radovali zejména v roce 2007, kdy za sex Češi utratili přes 9,1 miliardy korun, stojí na webu.

V konzumaci alkoholu a cigaret jsou Češi na předních příčkách v Evropě. Za cigarety Češi utratili až 105 miliard korun. Kouří přibližně čtvrtina obyvatel, takže jeden kuřák za rok průměrně utratí téměř 40 tisíc korun. Na alkohol pak Češi vynaložili 81,8 miliardy korun, což v přepočtu na jednoho občana představuje 7526 korun.

Pro srovnání — v roce 1990 utratili lidé za alkohol 22,4 miliardy korun, což ale bylo 5,5 % z průměrné mzdy, zatímco v roce 2017 to je 2,1 %. Pokud jde o tabák, tak za něj Češi před 19 lety utratili 9,5 miliardy korun neboli 2,3 % z průměrné mzdy, zatímco předloni to bylo 2,8 %.

Češi však nešetří ani na drogách a ročně za ně utratí 10,1 miliardy Kč. V přepočtu na evidovaného narkomana je to v průměru neuvěřitelných 220 tisíc korun ročně. Oproti zmíněným politickým kurvám, byrokratickému dobytku a policejních sviní, je to stále jen zanedbatelná částka.

Nejvíce však vzrostly výdaje za léky a zdravotnické potřeby. Od roku 1990 náklady na tyto potřeby konkrétně vzrostly o 11 tisíc procent a podíl ze mzdy se zdevítinásobil.