Jednání Spojených států s Tálibánem ukončilo vojenský debakl v Afghánistánu

Tálibán oznámil, že se s USA domluvil na dohodě o míru v Afghánistánu, která počítá se stažením zahraničních vojsk z Afghánistánu do 18 měsíců od podepsání, tvrdí tálibánské zdroje.

Radovan Vích

Zatím není jasné, jaký postoj afghánská vláda zaujme. Tálibán s ní odmítl jednat, protože ji označil za loutku v rukou Američanů. Jednání tálibů s představiteli Afghánistánu začnou, jakmile bude příměří zavedeno, oznámilo hnutí.

Cílem jednání je ukončit nejdelší válku, kterou vedou svou agresivní politikou Spojené státy s podporou NATO. Od americké invaze do Afghánistánu po atentátech Al-Káidy na New York a Washington z 11. září 2001 už uplynulo 17 let a padlo zde i 14 našich vojáků. Tálibán je sice militantní radikální hnutí, nikdy ale nemělo jiný zájem, než vládnout v Afghánistánu a neplánovalo útoky na USA nebo západní země.

Chce se říci – KONEČNĚ!

Každopádně je to názorový veletoč! Pokud se tato informace zakládá na pravdě, tak zahraniční intervenční vojska do 18ti měsíců opustí Afghánistán!

Američané škemrají u Talibánu, aby mohli odejít z Afganistanu jinak než v rakvích…

Ještě před pár dny jsme ale slýchali od našich vládních představitelů ANO a ČSSD o nutnosti naší přítomnosti v Afghánistánu v rámci boje proti terorismu a potřebě navyšování počtů našich vojáků. To vše za vydatné podpory ODS, Pirátů, KDU-ČSL, STAN, a TOP09. Že prý odchod z Afghánistánu by spustil neskutečnou vlnu terorismu v Evropě a že přítomnost vojsk NATO a našich vojáků v operaci Resolute Support je nezbytná pro udržení transatlantických vazeb v rámci plnění závazků. To byly jejich argumenty.

V kontextu této skutečnosti se však ptám. Proč a za čí zájmy tam tedy bojovali, bojují a umírali naši vojáci? A jaké jsou nyní ty pádné argumenty pro odchod zahraničních vojsk z Afghánistánu? Jak byly plněny cíle a perspektivy operace a kolik to vše stálo peněz daňových poplatníků? A co ty argumenty, že s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje?

My nepolitikaříme a od začátku v SPD tvrdíme, že strategie přístupu západu k Afghánistánu je dlouhodobě špatná a nemá vojenské řešení ale řešení politicko-diplomatické. Teď dochází na naše slova. Již 17 let posloucháme, že bezpečnostní situace se zde stále zhoršuje, Tálibán posiluje a produkce opia stoupá. Denně zahyne rukami Tálibánu v průměru 25 příslušníků afghánské armády, tedy 9 tisíc ročně. Jinými slovy, to, co naši vojáci a jiní vojáci vyškolí, tak v zápětí zahyne rukami teroristů a naši vojáci zde bojují a umírají za cizí zájmy. Dlouhodobě a konsistentně tvrdíme, že Afghánistán by se měl nechat Afgháncům a nevnucovat jim nějaké naše modely demokracie, protože islám je zde velmi silně zakořeněn, je součástí politiky a oni naše pojetí demokracie a způsobu života prostě odmítají a nechápou.

A teď jsem zvědavý na ty argumenty pro stažení vojsk NATO včetně našich vojáků. Zřejmě to bude něco v tom smyslu, že my jsme zde již naše úkoly splnili a nastal čas odejít. Jak jinak přiznat 17ti letý vojenský intervenční debakl a nevypadat přitom za blbce? Prostě názorový veletoč, miliardy peněz v trapu a výsledek nula! Tak alespoň snad ti naši vycvičení vojáci.

Naše vojáky potřebujeme doma a musíme budovat armádu pro obranu území našeho státu ve smyslu čl. 43 naší Ústavy. Úcta ale samozřejmě patří všem tisícům padlých vojáků. Každopádně to byli a jsou hrdinové, které tam poslali politici.

Reklama: