Sputnik: Rusko se na zasedání Rady bezpečnosti OSN postavilo na stranu Venezuely

NEW YORK | V sobotu se v New Yorku konalo zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli situaci ve Venezuele. Zástupce Ruska v OSN, Vasilij Alexjevič Nebenzia, vyzval členy Rady bezpečnosti a další země, aby Venezuele s krizí v zemi pomohly, nikoli ji zastrašovaly. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

RB OSN

Ruský zástupce dále vyzval světové mocnosti k tomu, aby upustily od používání hrozeb, ultimát a diskriminačních ekonomických opatření proti Venezuele, a aby naopak respektovaly ústavu země.

„Spojené státy se snaží iniciovat státní převrat ve Venezuele,“ řekl Nebenzia. Dále dodal, že chování Spojených států ohledně situace ve Venezuele je nestoudné a porušuje všechny normy mezinárodního práva. Podotknul, že Guaidó na rozdíl od Madura nemá podporu téměř 70 % venezuelských občanů.

„Spojené státy vykreslují konflikt mezi režimem Madura a venezuelským lidem. Tento obraz je však vzdálen realitě. Navzdory tomu všemu má ale prezident Venezuely širokou podporu mezi lidmi. Mimochodem, podle sociologických průzkumů (…) šéfa Národního shromáždění (Juan Guaidó, pozn. red.), kterého v současné době považuje Washington za prezidenta, nepodporuje téměř 70 % obyvatel Venezuely,“ prohlásil Nebenzia.

Na konci ledna začaly ve Venezuele masové protesty proti současnému prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Lídr opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó se dne 23. ledna prohlásil za dočasného vůdce státu. Guaidóa jako nového lídra Venezuely okamžitě uznaly SS a další země Latinské Ameriky. Maduro, který nastoupil do svého druhého funkčního období v lednu, na věc reagoval přerušením vztahů se Spojenými státy. Rusko podpořilo Madura jako zákonného prezidenta Venezuely.

Reklama: