Venezuelská krize? Spojeným státům jde jen a jen o ropu

MOSKVA | Spojené státy se nedokáží bezbolestně vzdát venezuelské ropy a aby ji nahradily, budou muset zvýšit vlastní těžbu a pátrat po nových dodavatelích, komentoval situaci pro Sputnik přední analytik Amarkets Arťom Dejev, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spojené státy – globální vrah

„Amerika je jedním z největších dovozců surové ropy z Venezuely. V roce 2017 kupovaly SS přibližně 0,618 milionu barelů denně, což je asi 41% celého venezuelského exportu. Čína a Indie dostávaly asi 0,386 milionu a 0,332 milionu barelů denně. Ostatních 0,186 milionu barelů denně bylo odesíláno během roku do Švédska, Velké Británie, Německa, na Kubu, do Singapuru a dalších zemí. SS se nedokáží bezbolestně vzdát venezuelské ropy, budou muset zvýšit domácí těžbu a kupovat ropu v jiných zemích,“ vysvětlil Dejev.

Podle jeho slov se i Venezuele stěží podaří kompenzovat ztrátu amerického trhu, protože venezuelská ropa je supertěžká a je nutné ji ředit, proto je dražší. „Bylo by samozřejmě možné kompenzovat ztrátu odbytiště, kdyby si Indie a Čína přály zvýšit nákup,“ uvedl odborník.

V Caracasu začaly ve středu masové protesty proti současnému prezidentu Madurovi. Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó se prohlásil tentýž den za dočasného prezidenta na dobu činnosti prozatímní vlády. SS a řada dalších zemí prohlásily, že uznávají Guaidóa.

Maduro ale prohlásil, že on je ústavní prezident, a zrušil diplomatické vztahy s SS. V pátek prohlásil, že Venezuela bude i nadále prodávat ropu Americe, pokud ji ta bude kupovat. V prohlášení amerického ministerstva financí se ale uvádí, že ekonomické vztahy mezi SS a Venezuelou budou pokračovat v kontextu uznání Guaidóa dočasným prezidentem.

Reklama: