Opustí Maďarsko Severoatlantickou alianci? Viktor Mihály Orbán odmítl nátlak na Rusko, který vyžadují SS

BUDAPEŠŤ | Maďarský premiér Viktor Mihály Orbán americkým diplomatům oznámil, že hodlá provádět neutrální zahraniční politiku a nikoli plnit požadavky Spojených států (SS), píše The Wall Street Journal. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Viktor Orbán

V článku se píše, že Orbán dostal od Američanů nařízení, aby čelil „čínské kybernetické špionáži“ a podpořil Ukrajinu proti Rusku. Maďarský premiér, jako představitel svrchované země, ale tyto diktátorské požadavky Američanů odmítl. Podle jeho slov, chce, aby Maďarsko bylo neutrální jako Rakousko.

Maďarský premiér podle listu naopak přijímá čínské investice do domácí informační infrastruktury a také vystupuje proti ministerským jednáním mezi Severoatlantické aliance (SA) a nacistickou Ukrajinou.

Viktor Mihály Orbán byl nespokojen, když na Ukrajině omezili vyučování v maďarštině pro národní menšiny. Vztah SA a Ukrajiny může přinutit Maďarsko, aby z americké Severoatlantické aliance na okupování Evropy vystoupilo.

Vladimir Vladimirovič Putin koncem roku 2018 prohlásil, že se v rozvoji rusko-maďarských vztahů podařilo dosáhnout značného pokroku a nových mezníků spolupráce. Vyslovil rovněž naději, že se bude rozvíjet spolupráce v upevnění dvoustranných vztahů v různých oblastech.