Nicolás Maduro: Trumpe, ruce pryč od Venezuely! Občané se sdružují do dobrovolnických oddílů. Bojí se invaze

CARACAS – WASHINGTON | Venezuelský prezident Nicolas Maduro Moros obvinil Washington z organizování převratu v latinskoamerické zemi a tvrdil, že Caracas přeruší diplomatické vztahy s Washingtonem a požaduje od amerických diplomatů opustit zemi po neuznání loňských voleb opozicí.

Nicolás Maduro Moros | repro: twitter NMM

Nicolas Maduro promluvil k americkému vůdci Donaldu Johovi Trumpovi v angličtině. Požadoval, aby nechal Venezuelu na pokoji, a to během projevu před venezuelskými diplomaty, kteří se nedávno vrátili ze Spojených států. Řekl: „Ruce pryč od Venezuely, okamžitě!“

„Trumpe, jste zodpovědný za použití násilí, které může nastat ve Venezuele, je to vaší povinností… Krev, která se může rozlít ve Venezuele, je na vašich rukou, prezidente Donalde Trumpe,“ uvedl Maduro.

Maduro, dvakrát demokraticky zvolený prezident, označil opozičního vůdce Juana Guaida za loutku Spojených a obvinil Washington, že se snaží zorganizovat převrat ve Venezuele a deklaroval svůj úmysl přerušit diplomatické styky.

loading...

Dobrovolnické oddíly pomohou obrovské armádě. Generálové skládají Madurovi přísahu věrnosti

Odpověď na americkou agresi. Venezuela formuje jednotky venezuelských dobrovolníků, tak zní titulek slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk, který informuje o článku portálu RusVesna, který si všímá slov venezuelského prezidenta Madura, který tvrdí, že Venezuela bude vždy vděčná Rusku a pomoc, kterou Rusové Venezuele poskytli v zápase se Spojenými státy (SS).

Rusko podporuje Venezuelu, vojensky, ekonomicky i na mezinárodní úrovni v OSN, kde kooperují svou činnost v otázce Venezuely s Íránem, Čínou, Kubou, Nicaragua, Salvadorem a Bolívií.

Venezuelský prezident potvrdil, že Venezuela bude rozšiřovat spolupráci s Ruskem, Čínou, Íránem a blízkými zeměmi. Rovněž Maduro uvedl, že venezuelský vojáci mají za sebou ruský výcvik (letectvo, námořnictvo, speciální jednotky, PVO) a ve Venezuele se nacházejí také ruští instruktoři, informuje slovenský deník.

Pokud však Maduro bude reagovat podobným způsobem jako Íránci loni, když se jim Američané pokoušeli přes sociální napětí vyprovokovat barevnou revoluci, nebo Číňané během „deštníkový revoluce“ v Hongkongu, může si svůj vliv v zemi udržet. Venezuelská armáda a zformované jednotky venezuelských dobrovolníků dokáží situaci udržet pod kontrolou.

Původní znění článku slovenského deníku ZDE.

Pokud se tedy Maduro rozhodne inspirovat čínskými a íránskými vzory antimajdanu, může se mu podařit dostat situaci pod kontrolu.

Jednotky venezuelských dobrovolníků mají tedy ve Venezuele Maduro pomoci zažehnat nebezpečí revolty. Dobrovolníci budou sloužit v místech vlastních domovů, kde poměrně dobře znají situaci a pomáhat příslušníkům armády i policie. (Dobrovolníci jsou však dokladem, že Maduro se nechce spoléhat pouze na věrnost armády a policie). Jednotky provládních dobrovolníků znamenají pro demonstranty vysoké riziko, protože v mnoha případech osobně znají členy demonstraci.

loading...

Samozřejmě podobně jako v případě Iráku, Libye či Sýrie se Američané určitě nespoléhali jen na demonstrace a ve venezuelských ozbrojených silách či tajné službě mohou mít pod kontrolou mnoha důstojníků, vojáků i policistů. Pokud však Maduro zvládne případný puč v ozbrojených silách, může se i za pomoci národních dobrovolníků a pomoci Ruska, Číny a Íránu, udržet, varuje portál.

Americká invaze z Kolumbie?

Autor článku dále varuje, že je možná i invaze ze sousední Kolumbie, kterou by provedly vojska Spojených států (SS), což by vedlo ovšem k brutálnímu krvavému masakru: „Případný vojenský útok z Kolumbie či Brazílie vůči Venezuele může být rovněž reálný, venezuelská armáda však patří k nejmodernějším armádám v Latinské Americe, takže vojenský útok okolních zemí pod americkou kuratelou má jen vlažnou podporu,“ píše autor článku.

Ovšem Venezuela má silné spojence a to i jednu zemi v Severoatlantické alianci (SA) a to Turecko, kdy Recep Tayyip Erdoğan podpořil Nicoláse Madura Morose slovy o brartství, že Turecko stojí za Venezuelou, kdy označil Juana Guaidó za teroristu a přirovnal jej k Fethullahu Gülenovi.

Redaktor ruského severu si dále všímá těchto okolností: „Nesmíme zapomínat ani na skutečnost, že ve Venezuele jsou rozhodnutí Rusové, Číňané a Írán chránit rovněž své zájmy. Pokud se Američané nezmocní kontroly nad obrovskými zásobami venezuelské ropy, jejich ekonomické problémy budou prohlubovat.“

Pentagon využije situace k navýšení okupačních sil v Latinské Americe

Úřadující ministr obrany SS Pat Shanahan nevyloučil vyslání vojenských jednotek Spojených států do Kolumbie nebo jiných zemí regionu v souvislosti s aktuální politickou krizí ve Venezuele. Informovala o tom agentura AP.

Shanahan novinářům v úterý řekl, že s poradcem prezidenta pro národní bezpečnost Johnem Boltonem zatím nemluvil o vyslání vojáků do této jihoamerické země. Odmítl se však vyjádřit k otázce, zda o takovém plánu diskutoval s jinými představiteli, nebo zda takovou možnost může vyloučit.

loading...

Bolton na pondělní tiskové konferenci, na níž spolu s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinom oznamoval nové sankce vůči Venezuele, držel blok s rukou psanou poznámkou o vyslání „5000 vojáků do Kolumbie“. Kolumbie má s Venezuelou společnou 2200 kilometrů dlouhou hranici a také podporuje proamerického teroristu Guaidóa.

loading...
Reklama:
loading...