Kubera: Zákon o referendu v Senátu naprosto jistě neprojde. Okamura kontruje: Zrušit Senát

PRAHA | Společné jednání vedení Parlamentu (předsednictva Poslanecké sněmovny a Senátu), kdy hlavním tématem byly možné změny ústavy, zákon o referendu nemá v Senátu podporu. Takto informoval veřejnost předseda horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera.

Vytře si Senát zákonem o referendu řiť?

Poprvé v tomto roce se sešli předsedové a místopředsedové Poslanecké sněmovny a Senátu. Hlavním tématem byly možné ústavní změny, mezi nimi především zákon o referendu nebo rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

V Senátu ve stávajícím složení není společná vůle přijmout ústavní zákon o obecném referendu. „Je zjevné, že v Senátu nenajdeme ústavní většinu, zákon o referendu v Senátu naprosto jistě neprojde. Nechceme referendum z principu, vždyť zářným příkladem je odstrašující případ brexitu,“ poukázal na jeden z argumentů předseda Senátu Jaroslav Kubera. Podle něj je v horní komoře spíše průchozí ústavní novela o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který by mohl dohlížet na hospodaření obcí. Avšak senátoři, kteří jsou zhusta také aktivní v komunální politice, požadují nejprve odstranění ostatních kontrol obecních rozpočtů, které jsou často duplicitní.

Zástupci obou komor Parlamentu hovořili také o možném prodloužení 30denní lhůty Senátu na projednání zákonů. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka by bylo vhodné při zásahu do Ústavy ČR změnit více paragrafů. „Já osobně nemám problém s tím, aby Senát měl 60 dní na projednávání zákonů, ale když otevřeme ústavu, byl bych rád, aby se zároveň změnilo více věcí. Byl tady např. návrh, který řešil klouzavý mandát, který by byl prospěšný pro práci ministrů,“ zmínil Radek Vondráček po jednání v Senátu.

Zástupci obou komor se na společném jednání shodli na harmonogramu projednávání zákonů a hovořili také o koordinaci zahraničních aktivit. Předsedové Kubera a Vondráček už ve středu zamíří na Hrad, kde proběhne za účasti nejvyšších ústavních činitelů koordinační porada právě k tématu zahraniční politiky ČR.

loading...

Senát? Zrušit!

„Dnes večer jsem se zůčastnil pracovní večeře s vedením Senátu, kde jsem se snažil přesvědčit Senát, aby neblokoval zákon o referendu. Bohužel senátoři dnes večer jasně řekli, že žádný zákon o referendu ani o přímé volbě a odvolatelnosti politiků nechtějí! Bohužel se jedná v obou případech o ústavní zákony, takže je nutný také souhlas Senátu,“ píše na svém facebooku Tomio Okamura.

A přišel s jasným návrhem, jak prosadit jejich program – zrušit Senát, což má také SPD ve svém programu: „Za SPD platí, že prosazujeme zrušení nepotřebného Senátu, který navíc blokuje demokratické změny. A budeme nadále bojovat za prosazení našeho programu a budeme se snažit ostatní přesvědčit.“

loading...
Reklama:
loading...