Zasel vítr, sklízí bouři?

Mediální podnikatel, majitel, generální ředitel a hlavní konferenciér TV Barrandov J. Soukup je v prekérní situaci. ČT dne 20. a 27. ledna zveřejnila ve svých publicistických pořadech mj. také účetní výkazy Soukupových firem. Z výkazu, který se týká společnosti „Barrandov – Televizní studio, a. s.“ vyplývá, že tato firma má dlouhodobé i krátkodobé závazky v rozsahu cca 1,1 mld. Kč. V běžné mluvě se závazkům česky říká dluhy.

Jiří Paroubek | reprofoto z mediální žumpy ČT24

V televizním pořadu ČT 168 hodin, se touto záležitostí velmi kvalifikovaně zabýval dokonce děkan jedné z fakult VŠE. Tedy osoba nanejvýš důvěryhodná. Přiznám se, že jsem při sledování obou pořadů ČT nevěnoval pozornost „omáčce“, ale vážným faktům, která byla předložena a fortifikována naprosto důvěryhodným odborníkem, kterým děkan jedné z fakult VŠE nesporně je. Předpokládám také, že šéfové publicistiky ČT nejsou úplně hloupí, takže zcela nepochybně nechali posoudit pořad, který se týkal Soukupa, svým právníkům. Pokud Soukup hovoří o trestním oznámení, kterou na ČT, ředitele Dvořáka a redaktorku Fridrichovou podá, po mé vlastní zkušenosti s podáváním trestních oznámení mu mohu oznámit, že si s nimi může vytapetovat byt. Je to bez jakéhokoli efektu. A Soukup to nepochybně ví. Pokud chce něco řešit, nechť podá občansko-právní žalobu na ty představitele ČT, kterých se to, podle něj, týká.

Nechci se Soukupovi vysmívat, ale když jsem se rozhodl, po jednom televizním pořadu TV Barrandov, ve kterém o mně zveřejňoval bez uzardění naprosto nehorázné lži, že jej zažaluji, vysmíval se mi. Bohužel materie, kterou v TV Barrandov věnoval Soukup mé osobě, je velmi rozsáhlá a tak můj advokát zatím žalobu nepodal, ale zcela nepochybně to v krátké době učiní.

Pokud se sdělení ČT o Soukupovi a jeho firmách opírají o reálná čísla z reálných účetních výkazů Soukupových společností, obávám se, že trestní oznámení, pokud bude Soukupem vůbec podáno, bude jen plácnutím do vody a tak také skončí. Rozčeří se šírá kola ve vodě a ta se také rychle uzavře.

Chci jen připomenout dvě evidentní Soukupovy lži, z těch zhruba patnácti až dvaceti, kterými se teď můj advokát zabývá. Soukup tvrdil, že jsem přivedl k pádu První městskou banku (PMB). Je to nehorázná lež. Banku jsem naopak z pozice předsedy její dozorčí rady a náměstka primátora pro finance, zachránil. To, že PMB byla před mým příchodem do jejího vedení v lednu 1999 v hluboké ztrátě, měla ve své bilanci zhruba 2,1 mld. Kč toxických aktiv a byla oběma nohama v nucené správě, to se dá velmi snadno prokázat. To, že za dva roky byla banka nejen stabilizována, ale také vyčištěna od všech chybných aktiv a prodána strategickému investorovi (společnosti PPF) za několik set milionů korun je snadno doložitelné. Soukup však nerad pracuje s fakty.

Druhá naprostá nehoráznost, kterou Soukup s velkou chutí rozpatlával v souvislosti se mnou, byla kauza nemocničních lumpáren spjatá s Tomášem Horáčkem. Soukup využil toho, že jsem Horáčka před řadou let (do roku 2010), tu a tam, vídal na předvolebních akcích sociální demokracie na Ústecku a začal mě s ním, v rozporu s fakty, spojovat. Jako bych se podílel na jeho nesprávných údajných kriminálních deliktech. Policie ČR po sedmi měsících vyšetřování Horáčka ukončila své šetření. Horáček začal spolupracovat s policií s vidinou získání statutu spolupracujícího svědka a tak nastala situace, kdy se někdo musí oprávněně bát. Ve VZP se pořádají rozsáhlé forenzní audity a ti, kteří Horáčka řídili či využívali anebo s ním na lumpárnách spolupracovali, prožívají teď krušné chvilky. Horáček vyblinkal policii úplně všechno. A protože já mám svědomí čisté, tak spím v klidu. Teď musí mít neklidné spaní zejména ti, kteří mu dělali ochranu před zásahy policie a vytvářeli mu prostor pro rošťačení.

Každému člověku, trochu znalému situace ve veřejné a státní správě, musí být jasné, že bez rozsáhlých konexí ve vládních stranách, ale i ve stranách opozičních, by se Horáčkovi nikdy nepodařilo vytvořit vlastně celoplošný korupční systém. Myslím, že nás čekají v příštích týdnech a měsících, pokud jde o Horáčkovu kauzu, velmi zajímavá zjištění a bude velmi zajímavé vidět, kdo zůstane chycen v policejní pavučině. Policie má odposlechy, zřejmě kompletní, policie má také k dispozici hlavního obviněného, který se současně stává korunním svědkem. Jednoduše řečeno, bude to zajímavé. Jsem zvědav, jestli se ještě teď Soukup odváží lhát o nějakém mém zapojení v této věci. To, že u Horáčka pracovala na významné pozici od září 2017 až do jeho zatčení loni v červnu má budoucí bývalá manželka Petra Paroubková, je Soukupovi jistě známo. Ale s jejím zaměstnáváním v těchto firmách nemám opravdu nic společného.

Takže milý Jaromíre, přeji Ti mnoho štěstí v soudním sporu s ČT, jako ty jsi popřál mě v soudním sporu s Tebou.