Nikdy se nesmířím s tím, že pacienti ve Zlínském kraji jsou třeba i několikanásobně méněcennější, než pacienti léčení v Praze nebo Brně.

Nehodlám se smířit s tím, že pro zdravotní pojišťovny a de facto i ministerstvo zdravotnictví jsou pacienti ve Zlínském kraji třeba i několikanásobně méněcennější, než pacienti léčení v Praze nebo Brně. Jak jinak si totiž vysvětlit to, že za stejný úkon v Uherském Hradišti nebo ve Zlíně dostávají nemocnice od pojišťoven i 3,5x méně peněz, než nemocnice v metropolích.

Ivo Valenta | foto: facebook Iva Valenty

A protože systém úhradových vyhlášek, který je hlavní příčinou této neuvěřitelné diskriminace, byl zaveden jako dočasný model proplácení zdravotní péče již před 20 lety a doposud se neměl nikdo k tomu, aby se pustil do skutečné změny, inicioval jsem v Senátu podání ústavní stížnosti. Společně s dalšími téměř padesáti senátory jsme chtěli nejen to, aby Ústavní soud posoudil, zdali tato diskriminace v dostupnosti a kvalitě zdravotní péče není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky (a já jsem přesvědčený, že je), ale také bylo naši cílem vyprovokovat širokou diskusi a především rozhýbat ministerstvo zdravotnictví a celou vládu, aby tento problém začalo ihned řešit.

A jak naznačují vystrašené reakce ministerstva zdravotnictví, trefili jsme do černého a zřejmě otevřeli také Pandořinu skříňku. A pokud se ministerstvo zdravotnictví obává kolapsu, pak tedy logicky samo uznává, že současný systém je protiústavní. Rád bych však zdůraznil, že našim cílem není, aby ze dne na den „padl“ systém úhrad za zdravotní péči, ale alespoň má ministerstvo zdravotnictví jasný časový horizont, ve kterém musí připravit ucelenou legislativní změnu.

Jen se obávám, že pokud si pan ministr myslí, že tím, že pacientům ve Zlínském kraji je opravdu dopřávána stejně kvalitní zdravotní péče při tak výrazně rozdílném množství finančních prostředků, je zcela na omylu. Pacient to sice díky ochotě a obětavosti zdravotního personálu často ani nepozná, ale své by mu o tom řekli nejen lidé z nemocničního managementu, ale především lékaři a zdravotní sestry. Také díky jejich nasazení se dnešní systém nezhroutil již dávno.