Americká agrese: U pobřeží Krymu byly zpozorovány americká špionážní letadla; Sestřelit zmrdy?

SIMFEROPOL | Několik amerických průzkumných letadel bylo spatřeno u pobřeží Krymu. Provedly průzkumnou akci. Nasvědčují tomu údaje ze zdrojů pro monitorování dat PlaneRadar. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Špionážní letoun RC-135

První letadlo, které se objevilo nad hladinou Černého moře, bylo rádiové průzkumné letadlo US Air Force RC-135V s trupovým číslem 64-14841. V 08:25 (moskevského času) letadlo opustilo základnu Souda Bay na ostrově Kréta a zamířilo k ruskému poloostrovu. K němu byl poslán boeing KC-135R z letecké základny Mildenhall ve Velké Británii, aby mu doplnil palivo.

Poté 09:20 (moskevského času) vyletělo z řecké základky rádiové elektronické průzkumné letadlo Lockheed EP-3E US Navy s číslem 157316. O dvě hodiny později vyrazila protiletecká hlídková letadla Severoatlantické aliance Boeing P-8A Poseidon s číslem 168857 z letecké základny NATO Sigonella na ostrově Sicílie.

V 11:40 (moskevského času) kolem krymského pobřeží proletěla tři americká letadla. Několikrát obletěla jižní hranice Ruska. Celkově výzvědná akce trvala zhruba osm hodin.

Nekončící americké agresivní provokace

Poslední dobou se aktivita zahraničních průzkumných letadel u ruských hranic zvýšila. Minulý rok ruské Vojenské a kosmické síly zachytily a doprovázely více než 980 tisíc letadel. Asi tři tisíce z nich byly cizí bojové letouny a z nich více než tisíc bylo průzkumných.

Ministerstvo obrany upozornilo na zvýšený počet výzvědných operací v blízkosti státních hranic a opakovaně vyzvalo Spojené státy (SS), aby přestaly s takovými operacemi. Pentagon však tyto výzvy odmítl.

Jak uvedl vedoucí ruského ministerstva obrany Sergej Kužegetovič Šojgu, unikátní různorodá skupina vojsk vytvořená na Krymu nenechá žádnou šanci případným pokusům ohrozit území Ruska a hraje zásadní roli při zajišťování bezpečnosti celé země.