SS tlačí na Venezuelu a Kubu, aby vypudily Rusko z regionu

WASHINGTON | Spojené státy mají v úmyslu posílit své postavení v Latinské Americe a pokusy odstranit od moci venezuelského prezidenta Nicolase Madura Morose jsou spojeny se záměrem oslabit vliv Ruska a Číny. Píše The Wall Street Journal.

Bílý dům v zimě | foto: Wikipedie

Podle zdrojů další akce americké strany budou pravděpodobně zaměřeny na Kubu a na to, aby vyhnaly Rusko, Čínu a Írán z tohoto regionu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Ovšem může to mít právě paradoxně opačný efekt – upevnění vlivu těchto zemí v regionu a oslabení amerického agresora z Washingtonu.

„Cílem administrativy je přerušit vazby mezi Venezuelou a Kubou a také způsobit kolaps režimů v obou zemích,“ píše deník. Autor uvádí, že někteří úředníci SS považují Kubu za vážnější hrozbu pro národní bezpečnost.

Portál CNN předtím uváděl, že politická krize ve Venezuele a vznik dvojité moci v zemi budou zkouškou vztahu mezi ruským prezidentem Vladimírem Vladimirovičem Putinem a vůdcem SS Donaldem J. Trumpem.

Masové akce ve Venezuele byly zahájeny 21. ledna. Během vlny protestů se Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta po dobu činnosti prozatímní vlády. SS a řada dalších amerických satelitů a protektorátů okupovaných Američany jej uznaly. Maduro ho nazval „loutkou USA“. Rusko podpořilo Madura jako zákonného prezidenta Venezuely, ale i tak Turecko.