Poslanec Klaus: Facebook mazáním příspěvků útočí na svobodu slova jako nikdo od roku 1989

PRAHA | Václav Klaus mladší v rozhovoru pro DVTV argumentoval za přijetí svého nového návrhu pro ukládání pokut za mazání příspěvků na sociálních sítích. Facebook, podle jeho názoru, bezprostředně útočí na svobodu slova. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Václav Klaus | repro: facebook (Václav Klaus, DVTV)

„Nelíbí se mi, že jisté politické názory jsou vytěsňovány, kdežto pokud máte názor, že vlastnictví se má demokratizovat a nemá se fetišizovat, tak to vám tam (na Facebooku — red.) vesele může viset,“ prohlásil Klaus na otázku moderátora, proč se mu nelíbí, že podle smluvních podmínek Faceboku, které uživatel akceptuje při registraci na zmíněnou sociální síť, jsou některé příspěvky mazány.

Podle těchto pravidel Facebook například smazal příspěvek Václava Klause, v němž politik ukazoval, že na světě existují pouze dvě pohlaví, zatímco všechna ostatní „genderová pohlaví“ jsou duševní poruchy.

Klaus trvá na tom, že lidé mají právo vyjadřovat své názory, dokud jsou v souladu s právním řádem České republiky a nevybízejí například ke genocidě či vraždám.

„Lidé podobných názorů, jako jsem já, jsou skutečně masově blokováni,“ řekl Klaus a dodal: „Já se často setkávám s lidmi, kteří jsou nesmysl blokováni za názory, které jsou prostě názorové.“

Poslanec prohlásil, že více jsou blokováni lidé s pravicovými a konzervativními názory, oproti uživatelům s levicovými názory, jimž se blokování vyhýbá.

„Jsou to věci, které mohou masově ovlivnit volební výsledky a je to útok na svobodu slova, který nepamatujeme od roku 1989,“ řekl Klaus.

„Myslím si, že lidé mají právo říkat provokativní názory, hloupé názory, chytré názory, inspirující názory. Ta hranice je velice tenká a já jsem spíš na hraně toho ten prostor nechat co nejvíce svobodný,“ prohlásil Klaus v rozhovoru s Martinem Veselovským z DVTV.