V Jižní Africe objevili ztracené velkoměsto

JOHANNESBURG | Vědci z Witwatersrandské univerzity v JAR zjistili, že shromáždění kamenných chalup na předměstí Johannesburgu je ve skutečnosti zbytek prosperujícího velkoměsta, které bylo pro historii na 200 let ztraceno. Článek o tom byl uveřejněn na portálu Science Alert.

Repro: Univerzita Witwatersrand

Objev byl udělán díky technologii LIDAR, která umožňuje vytvářet trojrozměrný obraz prostoru za pomoci aktivních optických systémů, v důsledku čehož byl rekonstruován skutečný obraz osady. Jde o pravé velkoměsto se stovkami domácností a rozvětvenou obchodní sítí, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle názorů výzkumníků žil ve městě zvaném Kweneng národ Tswana a soudě podle existence 800 dvorů činilo jeho obyvatelstvo nejméně 10 tisíc lidí.

Podle výpočtů existoval Kweneng od XV. století, a v XIX. století ho obyvatelé opustili. Plocha města činila kolem 20 kilometrů čtverečních, přitom v centru se nacházely dva velké oplocené pozemky o ploše 10 tisíc metrů čtverečních, které byly podle názoru vědců kraaly — ohrady, v nichž bylo obrovské množství dobytka.


Reklama: