Popíráte lži o univerzální vině bílého člověka? Tak jste extremista a rasista

Včera jsem měl v parlamentu možnost vidět přednášku dokumentaristky Lauren Southern. Přednáška se týkala migrace, ale vzhledem k tomu, že ty informace jsou hlavně pro naivnější publikum ze západu, chtěl bych se věnovat něčemu jinému. Je to delší, ale nezvládl jsem to víc zhustit.

Miroslav Jahoda

Uvědomil jsem si, co vlastně Lauren Southern pro dnešní dobu představuje. Jde o mladou Kanaďanku, členku Libertariánské strany Kanady, aktivistku a politickou youtuberku. Dnes již také profesionální dokumentaristku, vystupující na světových TV.

Zabývá se tématy rasismu, kulturních konfliktů, migrace a jak sama říká: věcmi, kterým se média vyhýbají. Sama se hlásí k myšlenkám svobody, o čemž svědčí její příslušnost k libertariánství. A teď v čem je problém, že je označována za extrémistku či rasistku?

Vždyť píše o tématech, která běžně studují levicoví sociologové a hlásí se ke svobodě jednotlivce, ne? Ve svých dokumentech popisuje, jak se přátelsky setkala s muslimy, vystupuje s černochy, neříká nic proti jakékoli rase. To že občas vyhledává rizikové či vyhrocené situace je běžná činnost novináře. Občas na sebe upozorní kontroverzně, jenže jinak to média nechtějí, aby o někom mluvila. A nikdy to není rasistické.

Tak ten problém je jeden základní. Odmítá víru v univerzální vinu bělocha. Kdyby si točila dokumenty, jak to dělá, ale nezapomněla říct, že běloch je provinilec a ostatní rasy jsou lepší, tak je to v pořádku. Jenže ona řekne „je v pořádku být běloch.“ A to je problém. V médiích a na půdě dnešních naivních univerzit je v pořádku být Afričan, Asiat, trans-, atd., ale Evropan a běloch bohužel ne. To už je ten rasismus/extrémismus.

A tak nám vzniklo prostředí, kdy lidé, kteří se hlásí ke svobodě, nikdy neřekli nic nenávistného a rasistického, jsou označováni za zlé. Naproti tomu rasismus/diskriminace vůči Evropanům (a jejich potomkům po světě) jsou to dobro. Prostě se prohodila pravda a lež.

Lidé jako Lauren Southern nabourávají prohození pravdy a lži a proto jsou zlí rasisté. Mluví o problémech, o kterých se má mlčet. Za to musí žít na utajených místech a dostávají zákaz vstupu na území států, které o sobě mluví jako o tolerantních demokraciích.

Ale každá doba má své lidi, kteří se nebojí a neplavou tzv. s proudem. Já mám to štěstí, že pocházím ze svobodné části světa. Lauren Southern může působit na lidi různě, myslím si však, že patří k nejzajímavějším osobnostem současné politiky a pro zachování (i našich) občanských svobod dělá mnoho.

Reklama: