V reakci na odstoupení Spojených států od smlouvy INF od ní odstoupila i Ruská federace

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v sobotu prohlásil, že Rusko pozastavuje svou účast ve smlouvě INF. Jedná se o reakci na rozhodnutí Spojených států (SS) od dané smlouvy odstoupit. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov, Vladimir Vladimirovič Putin a Sergej Kužegetovič Šojgu | repro: youtube.com

„Američtí partneři oznámili, že pozastavují svou účast v dohodě. My ji rovněž pozastavujeme. Prohlásili, že se zabývají výzkumem a vývojem. My uděláme to stejné,“ oznámil Putin na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Viktorovičem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Kužegetovičem Šojgu.

Vladimir Vladimirovič Putin zdůraznil, že se Rusko nehodlá zapojit do nákladných závodů ve zbrojení a zeptal se ministra obrany, zda je možné přijmout opatření v rámci stávajícího rozpočtu. Šojgu, Sergej Kužegetovič uvedl, že rezort obrany v nejbližších dnech provede úpravu rozpočtu, která umožní přijmout odvetná opatření ohledně nákladů naplánovaných na letošní rok.

Putin, Vladimir Vladimirovič prohlásil, že Washington danou smlouvu již porušil. Ruský prezident dále dodal, že Moskva je otevřena vůči novým návrhům a vyjednávání o smlouvě INF, ale oběma ministrům nařídil, aby tato jednání neiniciovali.

V pátek americký vůdce Donald John Trump oznámil, že SS pozastavují platnost INF a zahajují řízení o odstoupení od smlouvy.